AcasăCS DinamoProgramul lui Dinamo în European League! Veste bună pentru fanii dinamoviști

Programul lui Dinamo în European League! Veste bună pentru fanii dinamoviști

Dinamo va evolua în European League în această toamnă și obiectivul asumat este de a trece de faza grupelor în primă instanță.

Lui Dinamo nu îi va fi ușor, deoarece întâlnim două reprezentante din campionate de top, Germania și Franța, însă echipa noastră este una dintre favoritele la accederea în fazele superioare. Astăzi a fost stabilit țintarul și Dinamo va debuta pe teren propriu.

Din informațiile noastre, sunt șanse foarte mari ca Dinamo să joace primul meci chiar în Sala Dinamo! Așteptăm în curând și confirmarea oficială din partea Clubului Sportiv! Sala Polivalentă va fi disponibilă începând cu luna noiembrie, lucrările de modernizare fiind programate la începutul anului următor.

17.10.2023: CS Dinamo – HRK Izviđač Central Osiguranje
24.10.2023: Chambéry Savoie Mont Blanc Handball – CS Dinamo
14.11.2023: Füchse Berlin – CS Dinamo
21.11.2023: CS Dinamo – Füchse Berlin
28.11.2023: HC Izvidac – CS Dinamo
05.12.2023: CS Dinamo – Chambery Savoie
Nu s-au stabilit încă orele de disputare ale jocurilor din grupă.

🇩🇪 Fuchse Berlin, câștigătoarea ediției 2022/2023 a EHF European League a terminat pe locul trei în puternicul campionat de handbal masculin din Germania, devansând Flensburg, o echipă cunoscută fanilor handbal.

Echipa din Berlin îl are în componență pe golgeterul en-titre al Bundesligii, Hans Lindberg, ajuns la onorabila vârstă de 41 de ani. Un transfer anunțat de germani este Jerry Tollbring, extrema stângă venită de la GOG, foștii noștri adversari din cadrul super competiției EHF Champions League.

De departe, berlinezii reprezintă cea mai puternică echipă din grupă, păstrându-și în jur de 80% din angrenajul echipei cu care a câștigat ediția 2022/2023 a EHF European League.

🇫🇷 Chambery Savoie, locul 4 din Starligue, campionatul național de handbal masculin din Franța. Câștigătoare a ligii franceze de handbal în 2001, vine din urna a-3-a valorică, stabilită de consiliul EHF. Echipa are în componență în speciali francezi, dar și trei spanioli care fac parte constant din planurile naționalei Spaniei.

🇧🇦 RK Izvidac este un club din Bosnia și Herțegovina, care joacă într-o sală de 2500 de spectatori. Echipa este susținută de un grup local loial și are fani împânziți în toată țara. O echipă înțesată cu bosniaci și croați, credem că va reprezenta o nucă tare în duelurile cu dulăii roș-albi.

Așteptăm cu nerăbdare meciurile din această competiție și să fim alături de campionii noștri!

ROBERT MILITARU: ,,Am avut o vacanță destul de lungă, eram nerăbdători să revenim la echipă, să muncim. Pentru toată lumea a fost o dezamăgire că nu vom juca în Champions League, ne doream să fim acolo, nu a depins de noi și nu avem ce face. Nu vreau să discut despre alte echipe, Dinamo București merită să joace în CL, o să ne facem treaba și o să încercăm să câștigăm competiția. Noi ne axam să câștigăm European League. ”

ANTE KUDUZ: ,,Sezonul acesta avem o echipă foarte bună, am adus câțiva jucători foarte buni, avem un nucleu solid din sezonul trecut. Echipa va merge mai bine, țintim cele mai mari obiective, trebuie să demonstrăm asta în antrenamente și jocuri. Sunt dezamăgit că nu jucăm în CL, dar am trăit asta și acum câțiva ani, merităm să fim acolo, știa asta toată lumea, dar noi am făcut ce a depins de noi. Dar uneori nu este suficient, dar va fi sezonul răzbunării, pentru a demonstra că merităm să jucăm în Champions League.”

Noi cu Berlin și Chambery vom lupta pentru primul loc, dar nu contează cu cine joci, trebuie să demonstrezi că ești cel mai bun”

XAVI PASCUAL: ,,Sunt fericit pentru că echipa s-a întors acasă, toată echipa e bine, avem o problemă cu Bokhan, a avut o problemă cu genunchii, sperăm că în 2 săptămâni să se antreneze alături de colegi. Eu cred că Dinamo este mai puternică, din an în an echipa e mai puternică, suntem pe un drum corect, echipa e pregătită și vedem în această perioadă dacă avem capacitatea de a recupera automatismele și de a schimba puțin modelul.

Echipa e pregătită pentru tot, vedem ce va fi în această săptămână, la Dinamo momentan avem această echipă. Nu a fost în mâna noastră calificarea în Champions League, întrebarea e pentru EHF, nu pentru noi. Eu cred că nu e întrebarea pentru noi, noi suntem pregătiți pentru CL, EHF așa a decis. Noi am jucat bine, avem o echipa pregătită, dar jucăm în European League, luptăm cu grupul pe care îl avem, ne așteaptă meciuri grele.

Grupa e grea, jucăm împotriva principalei favorită, Berlin, Chambery, dar sunt sigur că pentru ei nu este ușor să joace împotriva lui Dinamo, când vor fi meciurile, vedem cum le pregătim, avem 2 luni și jumătate la dispoziție.

E prima dată când nu joc în Champions League, nu e o problemă pentru mine. Nu am câștigă acest trofeu, e important, dar acum nu ne gândim la câștigarea trofeului, trebuie să pregătim echipa pentru trofeele puse în joc, în toate competițiile. E diferit, modelul de competiție e diferit, nu e ușor, avem echipe puternice.

 

LOT PREZENT REUNIRE:

👉Portari: Saeid Heidarirad, Vladimir Cupara, Alin Cozmaciuc
👉Extreme: Nicușor Negru, Alex Pascual, Andrii Akimenko, Tudor Buguleț
👉Interi stânga: Ali Zein, Ante Kuduz, Dan Racoțea, Robert Militaru
👉Centri: Lazar Kukic, Joao Pedro da Silva, Daniel Stanciuc
👉Interi dreapta: Javier Humet, Stanislav Kasparek, Eduardo Gurbindo, Aleksandar Cenic
👉Pivoți: Cedric Sorhaindo, Miklos Rosta, Viachaslau Bokhan, Călin Dedu
👉Antrenori: Xavier Pascual, Jordi Giralt, Sebastian Bota, Răzvan Pop
👉Director sportiv: David Barrufet

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare