Profesionalism și responsabilitate

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

De vineri încoace s-a iscat o isterie generală în mass-media românească în legătură cu schimbarea de acționariat de la Dinamo.

Pe de-o parte susținători, pe de alta contestatari sau scepticii de serviciu, iar pe alta liniște. Un lucru este cert, suporterul dinamovist are tot dreptul să aibă o doză de scepticism după evenimentele care s-au consumat în ultimii ani la Dinamo. De la acționari fantomă, la promisiuni deșarte și investitori fantomă sau absenți total din viața clubului. Suporterul dinamovist nu mai poate crede în „Harap Alb”, în cavalerul venit să salveze de nicăieri clubul.

Cu toate acestea situația actuală în comparație cu ceea ce s-a întâmplat în trecut sta diferit. Grupul Red&White Management care a preluat societatea Lotus de la Dorin Șerdean a ieșit public și a confirmat tranzacția. Au spus dinainte că nu vor face un influx de capital masiv, astfel încât să scăpăm peste noapte de insolvență și de toate problemele. Doresc un plan de afaceri corect structurat și profesionist. Până aici rezonez total cu abordarea lor, nu poți rezolva totul într-o săptămână, mai ales ce a fost distrus treptat în aproximativ 10 ani de management defectuos la Dinamo.

Vâlvă mare în presă, grupul One care a fost anunțat ca parte a tranzacției a dezmințit orice implicare la Dinamo în forma actuală. Mare isterie, au început articolele cu tentă prin care se doarea a scoate la iveală o plasă de fum, un paravan creat special pentru a distruge Dinamo…scuzați-ma nu pot decât să mă amuz la citirea acestor titluri, da, am spus titluri deoarece am refuzat să deschid știrile.

Reprezentanți ai grupului One au confirmat ca nu s-au implicat direct în tranzacție și că vor analiza situați de îndată ce va fi depus un nou plan de reorganizare care să cuprindă mult așteptatul „haircut”! Să ne liniștim puțin și să gândim logic, oare este ceva greșit în abordarea lor?

Personal tind să spun că nu! De ce?! Simplu, deoarece există posibilitatea legală să scazi datoriile cumulate și trecute în plan, de ce sumele acelea să nu le reinvestești în club pentru a putea obține performanță? De ce să nu canalizezi acele resurse spre departamentele care tocmai din cauza lipsei de personal și al lichidităților n-au putut performa? Dacă noi, ca suporteri considerăm că-n actuala situație socio-economică a României există persoane dispuse să arunce cu zeci de milioane de Euro, ne înșelăm amarnic și visăm la lucruri care nu pot fi realizate.

Dinamo a trecut în momentul de față într-o nouă etapă, noii acționari au cerut puțină răbdare până la conferința de presă pe care o vor organiza în perioada imediat următoare. Nu și-au asumat stingerea integrală a datoriilor în maxim 48 de ore de la preluare. Au existat discuții și cu jucătorii pe tema restanțelor salariale. Aceștia s-au prezentat în fața lotului promițându-le rezolvarea situației lor de îndată, în săptămânile care urmează, astfel încât să nu mai existe nici o restanță către aceștia. Desigur, promisiuni au existat și în trecut, până nu vom vedea achitarea acestei promisiuni vom păstra o doză de scepticism, însă nu trebuie să-i acuzăm din oficiu de rea-voință sau de minciună. Să le acordăm încrederea necesară până la proba contrarie.

Este nevoie neapărată de un nou plan aprobat, astfel încât acesta sa fie realist și posibil de îndeplinit fără prea mari eforturi. Licența se apropie și ea cu pași repezi și tocmai din această cauză toate procedurile trebuie grăbite pentru a putea depăși și acest hop.

Legat de presa noastră, a sportului românesc n-are sens să vorbesc prea mult, cu toții o cunoaștem. Este amatoare de senzațional, are nevoie de accesări la articole, Dinamo vinde, și ce vinde mai bine decât un articol cu titlu de marcă senzațional și care să vestească dezastrul? Cât de profesionistă este această măsură, rămâne la atitudinea fiecăruia dintre noi să decidă, însă noi, SUPORTERII DINAMOVIȘTI avem datoria să ne informăm corect și din surse sigure, tocmai pentru a nu mai pleca pe fenta jurnaliștilor sau a celor care au dorit cu adevărat dispariția clubului nostru.

Nu uitați, foarte mulți ne-au dorit moartea, nu mă refer aici la suporteri, ci la oameni cu trecut dinamovist sau de presă. Dinamo a reprezentat și va reprezenta în continuare un ghimpe în coastele multora din sportul românesc. Până una-alta, mai avem 3 meciuri extrem de importante care ne pot aduce liniștea mult dorită!

HAIDEȚI LA STADION, CÂINILOR! DOAR UNIȚI PUTEM ÎNVINGE!

loading...

Lasă un răspuns