Probleme de lot pentru ieșeni

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Iași se întâlnesc sâmbătă într-un meci cu implicații în lupta pentru play-off.

Echipa noastră se gândește doar la victorie pentru a se apropia de primele 6 clasate, în vreme ce Poli Iași vrea să se mențină în primele 6, mai ales că sunt nu mai puțin de 5 echipe cu același număr de puncte, 25. Un duel care altă dată avea loc în prima ligă, le găsește pe cele două formații in al doilea eșalon.

În pauza competițională generată de meciurile echipelor naționale, Dinamo a jucat un amical cu Gloria Buzău, încheiat la egalitate, scor 2-2, în schimb Iașiul, din lipsă de adversar, a efectuat doar antrenamente.  Leo Grozavu a preluat echipa in plin sezon si a profitat de ocazie pentru a-i incarca pe jucatori cu cate 2 antrenamente pe zi, conform Liga2.ro.

De la pregătire au lipsit doi jucători, portarul Tobias Knoflach și stoperul Viorel Lică, ambii fiind indisponibili pentru meciul cu Dinamo. Dacă goalkeeperul austriac a lipsit la ultimele meciuri din motive medicale, Lică s-a accidentat în prelungirile partidei de la Brașov, când a suferit o entorsă.

Nici Ștefan Ștefanovici nu va putea juca contra lui Dinamo, sâmbătă, fundașul stânga adus de la Vaslui fiind suspendat după ce a fost eliminat în confruntarea cu FC Brașov.

În schimb, atacantul Mykhaylo Plokhotnyuk s-a pregătit normal în ultimele zile și ar putea fi în lot pentru meciul cu Dinamo, conform Liga2.ro.

Echipa nu s-a putut antrena pe terenul mare, menajat pentru meciul de sâmbătă. Terenul 2 din Copou nu arată nici el foarte bine, fiind îmbibat cu apă pe multe porțiuni după ploile din ultimele zile. Săptămâna trecută, din dorința de a menaja cele două terenuri, echipa s-a pregătit în incinta Penitenciarului de Maximă Siguranță, pe singurul de iarbă din municipiu în afara celor din Copou.

Semn de intrebare la Dani Iglesias!

La Dinamo este un singur semn de întrebare, Dani Iglesias a părăsit terenul accidentat în amicalul cu Buzău, acuzând probleme musculare, fiind un meci care s-a jucat la intensitate și intrările gazdelor fiind de multe ori peste ceea ce se așteaptă la un meci de pregătire. Rămâne de văzut dacă ibericul va putea juca sâmbătă sau Burcă va improviza un sistem fără mijlocașul nostru de creație.

Președintele ieșenilor este Cornel Șfaițer, un dinamovist, care a fost aproape în mai multe rânduri să semneze cu Dinamo. Acesta spune că este un meci special:

,,Eu nu sunt ipocrit, nu mă ascund. De mic copil am simpatizat cu Dinamo, am mers la meciuri, m-am bucurat la victoriile lor răsunătoare, am suferit enorm la eșecuri. Totuși, sâmbătă nu am cum să țin decât cu Politehnica. Așa cum am bătut Dinamo când eram conducător la Botoșani sau Sepsi, așa îmi doresc să bat și cu Poli.

Sper ca apoi Dinamo să câștige toate meciurile din sezonul regulat, să se califice în play-off și să promovăm braț la braț. Eu cred că fotbalul românesc ar avea de câștigat dacă Dinamo și Poli Iași ar reveni în prima ligă.

Nici în visele cele mai negre nu credeam că echipa care a dat ora exactă în fotbalul românesc, a eliminat pe Inter sau Hamburg și a jucat semifinale de cupe europene va ajunge vreodată în Liga 2. Acum sunt însă în revenire din punct de vedere sportiv, au un antrenor ambițios, suporteri incredibili, care au menținut clubul în viață, sunt greu de învins. Tocmai de aceea, le-am cerut băieților de la Iași, unde apare o nouă echipă frumoasă, să trateze cu maximă atenție partida, pentru a nu avea surprize neplăcute.”, a declarat acesta pentru Gazeta Sporturilor.

loading...

Lasă un răspuns