Probleme cu Ahmed Bani

Stiri Dinamo

Scris de:

Ahmed Bani este unul dintre jucătorii de bază din sezonul 2021/2022.

Ahmed Bani a fost titular în 9 dintre cele 11 meciuri jucate de Dinamo în actuala stagiune de Liga 1. A fost integralist în 3 rânduri și a reușit o pasă decisivă, în victoria 3-1 contra celor de la Academica Clinceni.

Ahmed Bani a fost titular în meciul dintre Dinamo și UTA Arad, în etapa trecută, dar a fost schimbat de Mircea Rednic la pauza meciului, nemulțumit fiind de evoluția mijlocașului central.

Mijlocașul dinamovist a suferit o lovitură la genunchi în partida amicală cu Cehia U20 și nu a fost refăcut pentru testul cu Germania U20, informează Federația Română de Fotbal. „Decarul” a fost titular contra cehilor și a fost înlocuit în minutul 58, cu Alin Văsălie. Momentan nu se știe cât de gravă este accidentarea lui Bani, dacă va putea fi în lot la meciul de la Mediaș, de vineri seară.

O nouă oportunitate?

În ultima perioada un jucător care părea să fi intrat într-un con de umbră și care să dispară ușor, ușor din anturajul primei echipe, poate să redevină o soluție.

Dinamo II a învins ieri pe Fcsb II în deplasare cu un scor de neprezentare, 3-0 a fost în final, toate golurile venind pe final de meci. Cătălin Măgureanu a reușit o dublă. A fost a treia reușită pentru un jucător care își trecuse în cont primul gol pentru Dinamo II din acest sezon în urmă cu două etape, într-un alt succes convingătoare, în deplasare la Argeș II. Victoria de ieri a fost al treilea succes consecutiv pentru o echipă care a ajuns în zona de play-off.

Însă Cătălin Măgureanu a epuizat golurile ieri, a păstrat câteva și pentru amicalul de astăzi cu Petrolul, meci câștigat pe final de Dinamo cu scorul de 3-2, Măgureanu a intrat în minutul 77 în locul lui Gabi Torje și a adus victoria echipei noastre.

Patru goluri în mai puțin de 24 de ore pentru un jucător remarcat pentru prima echipă de Cosmin Contra, care l-a și debutat în urmă cu mai bine de un an de zile. Odată cu plecarea lui Cosmin Contra, șansele lui Cătălin Măgureanu s-au diminuat și am început să îl vedem tot mai mult la echipa a doua, însă fără mari realizări.

În acest sezon, a fost coborât puțin, nu mai este folosit vârf și se pare că se descurcă de minune, și-a trecut în cont și câteva pase decisive, în meciul cu Rapid II a pasat la ambele reușite. Un fotbalist care promitea mult, încă este foarte tânăr, are 21 de ani, așadar are încă multe de spus în fotbal. El a fost golgheter al echipei U19, în ultimul an de juniorat, sperăm să fie momentul în care să fi prins încredere și odată cu golurile marcate, să îi demonstreze lui Rednic faptul că este soluție și pentru prima echipă!

loading...

Lasă un răspuns