Problema stadioanelor din București! Ultimele detalii despre viitorul stadion Dinamo

Uncategorized

Scris de:

Dinamo a fost nevoită să joace pe mai multe stadioane în acest sezon, fiind o adevărată problemă în acest sens.

Dinamo nu evoluează pe stadionul Dinamo, deși acesta nu a fost încă demolat, administratorul special al clubului, Vlad Iacob, a explicat de ce nu vom mai evolua pe arena din Ștefan cel Mare.

,,În momentul în care vom avea un nou stadion, se va crea o altă emulație în rândul fanilor, există soluții până atunci, există arene pe care noi putem evolua, dar ne-am confruntat cu diverse probleme în acest sens. Nu vreau să arăt cu degetul, nu avem respect pentru un element esențial, gazon. Nu înțelegem importanța gazoanelor, ne mirăm cum jucătorii de afară pot juca rapid, din 2-3 atingeri, un fotbal plăcut, așa cum ar trebui să fie. Trebuie să ai un gazon de calitate.

La Arcul de Triumf a fost un gazon decent, s-au jucat foarte multe meciuri, am evoluat într-o perioadă în care venise anotimpul rece. A arătat bine gazonul pe Dinamo până la u moment punct. Oamenii din clubul nostru au avut grijă de gazon, la sfârșitul sezonului trecut ni s-a spus că este ultimul meci, așteptând demolarea nu avea rost să investești în mentenanța acelui gazon. În perioada de vară, am înțeles că multe echipe din cadrul CS au intrat pe acel gazon, aveau și ei acele informații, așa că nimeni nu s-a mai ocupat de gazon. În toamnă, când a început sezonul, gazonul nu era la standardele pe care noi le așteptam.

Oamenii noștri merg și mai fac ultime ajustări înainte de partide și după partidă, la Clinceni am evoluat la începutul sezonului și din cauza gazonului nu am mai evoluat acolo. Avem sistemul de joc, modelul de joc practicat de club la toate echipele din cadrul Academiei,se bazează pe posesie, pe joc elaborat de pas, ai nevoie de o calitate bună a gazonului. Pe un gazon de o calitate inferioară pot apărea ușor greșelile tehnice.”, a explicat Vlad Iacob la Metropola TV.

Fanii dinamoviști așteaptă cu nerăbdare noutăți cu privire la viitorul stadion Dinamo și președintele clubului a explicat ce impedimente au apărut, din cauza legii sportului:

,,La Dinamo contractul pentru proiectarea arenei a fost atribuit. O mică parte din întârzieri sunt generate de legea sportului, ea a fost copiată după legea sportului din Franța din anii 2000. Nu mai este actuală, chiar și o lege elaborată trebuie să țină cont de realitatea de fapt din țară respectivă, cu privire la stadion, legea sportului spune că nu poți demola o baza sportivă fără să ai finanțarea și proiectul pentru baza sportivă care o va înlocui. Abia la finalizarea proiectului tu o poți demola. Din moment ce ai atribuit proiectarea, puteai să demolezi deja. Pierdem câteva luni doar din cauza acestei prvederi, bugetul pentru stadionul Dinamo există deja. Estimarea celor de la CNI este 2025.

Eu spun că este realist dacă ne uităm la celelalte stadioane, Ghencea a fost construit destul de rapid. CS Dinamo are un rol important, dacă permit o bună organizare de șantier dat fiind faptul că este central, însă sunt și terenuri care sunt fie într-o situație mai puțîn bună, fie inutilizabile, cum ar fi Velodromul. Organizarea de șantier poate fi efectuată destul de bine, e un element important în rapiditatea executării.”, a mai explicat acesta.

loading...

Lasă un răspuns