Principalul dușman – Fotbalul

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Ieri avea să se consume o nouă zi în care echipa noastră disputa un meci in deplasare, de data aceasta la Botoșani.

Deși în acest sezon n-am reușit să obținem vreun punct în deplasare și am izbutit a înscrie doar 3 goluri în meciurile jucate afară, aveam fiecare speranțe, că totul va arăta mai bine, de ce nu?!

Avem un antrenor nou, un președinte capabil, un lot conturat pe baza principiilor construcției tehnico-tactice gândite de antrenor, deoarece acesta încă din momentul semnării anunța, că poate lucra cu orice fotbalist. O afirmație corectă, care nu poate fi contra-zisă cu argumente pertinente, însă domnul Stoican n-a ținut seamă de un aspect, neimportant de altfel, locul în clasament și situația morala și psihologică în care se afla Dinamo în momentul acesta.

Sigur, poți forma cu o echipă din oricine atunci când te joci în spatele blocului, însă și dacă ieși cu băieții la sintetic și miza este o bere, îți alegi cei mai buni prieteni și încerci să câștigi, nu-i aduni în baza preferințelor personale, prietenești, ci în funcție de calitățile fiecăruia!

În sfârșit, nu scriu aceste rânduri pentru a-l denigra pe „Mister” sau misterul de fotbal pe care încercăm să-l implementăm. Deoarece, dacă ar fi să-mi exprim părerea în detaliu cu privire la evoluția individuală a jucătorilor sau a antrenorului, ar fi nevoie de multe pagini și multă auto-cenzură pentru a putea respecta un minim de decență, nu față de acești actori (cu iertare față de adevărații artiști și profesioniști ai scenei), ci față de această disciplină numită fotbal.

Desigur, peștele se împute de la cap, jucătorii n-au nicio vină, că îmbracă acest tricou, sau domnul Stoican, că sta pe bancă – literalmente, deoarece nu se poate observa nicio reacție concretă față de realitatea din teren.
Principala vină o poartă conducerea clubului, conducere care într-un acces de mândrie și ambiție și-au asumat răspunderea totală a situației. Domnule Mureșan, nu sunt sigur cât de familiar sunteți cu Scrierile Sfinte, însă fala reprezintă un păcat mare.

Din păcate, n-am niciun dubiu, în cazul unui dezastru, dumneavoastră, domnule nu vă veți asuma absolut nimic și nu veți plăti cu absolut nimic. Ne veți arunca niște cuvinte, o părere de rău și veți lua calea Feleacului spre cetatea din care proveniți, mințindu-va cel mai probabil pe dumneavoastră și pe cei din jur cu următorul clișeu lamentabil – „am încercat, însă nu s-a putut mai mult!”.

Dumneavoastră, domnule Mureșean, alături de toți oamenii din conducerea administrativă a clubului, nu aveți nici cea mai mică legătură sentimentală sau emoțională cu Dinamo, nu vă identificați cu ideile, principiile și normele acestui club, cel mai de succes club sportiv al României și nu numai. Aveți impresia, că ați venit la un club de duzină, de unde vă puteți salva cariera și așa mediocră de președinte, însă sunteți mai aproape de pierzanie decât de mântuire.

N-are niciun sens, să mă apuc acum să reiau toate ideile și argumentele prezentate de către colegii mei, în legătură cu modul în care s-a făcut selecția, timpul în care s-a realizat aceasta și de calitatea fiecăruia dintre actorii prezenți astăzi în lotul echipei Dinamo. Îmi permit să-i numesc actori, deoarece aceștia doar interpretează un rol, nu sunt cu adevărat fotbaliști, iar aceasta în primul rând pentru că n-au respect față de pseudo-meseria pe care o au.

Din păcate situația este cu adevărat dramatică și n-are niciun sens să susținem o altă variantă sau să mai venim cu alte noțiuni. Personal consider, că se poate face o paralelă destul de bună între fotbal și credință. Credința nu ține seamă de statul uman, de proveniența individului, de situația materială sau de legendele legate de om.
După cum bine ne prezintă Sfântul Ioan Gură de Aur „în deșert se cutremură tot pământeanul…atât săracii cât și împărații!”, astfel și în acest „deșert” al fotbalului ne cutremurăm și noi, de ce?

Pentru că, fotbalul nu ține seamă de trecutul tău, de performanțele realizate de-a lungul deceniilor, de statul căpătat prin sângele vărsat și de viața dată pentru acest club, în acest deșert suntem cu toții egali, iar dacă nu reușim prin mijloace fotbalistice să ne ridicăm măcar la nivelul minim al istoriei acestui club, ne vom cutremura în acest deșert până la pierzanie.

Având acest argument, pot spune cu ușurință, că fotbalul ne este principalul dușman în acest moment. Deoarece sportul, în general nu te iartă, daca nu te dedici cu totul lui, dacă nu depui întreg efortul fizic și psihic de care ești capabil pentru a-ți îndeplini țelul și scopul pentru care practici un sport.

Atât timp, cât ești indiferent până în punctul în care întreci limitele nesimțirii, ai alte preocupări decât pregătirea ta ca sportiv, te gândești numai la bani, salarii, faimă și atenție mediatică, sportul te va pedepsi crunt, cam așa cum suntem noi acum, o echipă blazată, lipisită de repere, de speranță sau de o linie logică, bazată pe normele de bază a performanței sportive. Merităm mai mult? Cu siguranță, că în acest moment nu merităm absolut nimic, atât timp cât păcălim fotbalul, acesta ne păcălește de două ori mai tare!

Am ajuns atât de rău, încât sperăm la decăderea altora pentru a ne asigura salvarea, personal prefer să mor luptând decât să câștig printr-o fraudă. Da, o fraudă, deoarece dacă rămânerea în Liga 1 depinde de falimentul, depunctarea sau neacordarea licenței către alte contra-candidate, atunci am păcălit fotbalul și ne păcălim pe noi, asta deoarece groparii din acest sezon se vor vedea drept salvatori, iar marea masă a noastră, a suporterilor vom considera, din nou, că vom avea o șansă la un sezon „mai bun”.

Cu toată durerea o spun, dacă aceasta ne este soarta, îmi doresc să realizăm cât mai multe în timpul care ne-a rămas, să cădem luptând, nu îngenunchiați, fără urmă de demnitate și onoare! Vreau să vad și din partea acestor personaje, numite jucători, puțină voință, ambiție și concentrare, nu greșeli elementare pentru care ai putea fi exclus și din lotul unei echipe de Liga 4!

Important în acest moment, este ca noi, suporterii să rămânem uniți, iar la rândul nostru să ne facem datoria de a susține acest club, deoarece susținerea noastră trebuie îndreptată spre salvarea clubului nostru! Să încheiem cu conflictele fratricide, cu aruncarea gunoiului către alți dinamoviști, deoarece acest comportament de tip „Iuda” ne va duce și pe noi, ca suporteri la pierzanie!

loading...

Lasă un răspuns