Primul meci al anului pentru Dinamo!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo dispută astăzi, începând cu ora 12:30, primul meci amical din 2022.

Flavius Stoican a revenit pe banca tehnică în luna decembrie a anului trecut și după 7 zile de pregătire, va fi pe banca în primul meci meci amical de la revenirea la Dinamo.

Echipa noastră ar fi trebuit să dispute un prim meci de pregătire sâmbătă, la Săftica, împotriva unei echipe de liga a treia, CS Blejoi, însă partida a fost anulată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, iar starea gazonului nu a permis disputarea meciului.

Dinamo o întâlnește pe Mioveni, în primul meci amical din 2022. CS Mioveni este o contracandidata a noastră pentru salvarea de la retrogradare, trupa argeșeană ne-a învins în penultimul meci din 2021 cu scorul de 2-1, după două goluri marcate în prelungiri.Va fi un test interesant pentru echipa noastră, care a transferat până acum doar doi jucători, Răzvan Patriche va fi în lot astăzi, în vreme Marius Tomozei va putea fi folosit doar în meciul de sâmbătă, cu Farul Constanța.

Plamen Iliev și Steliano Filip nu vor fi în teren astăzi, primul vrea să plece de la Dinamo, în timp ce al doilea acuză probleme fizice, dar și situația lui este una de așa natură încât să nu știm dacă va mai continua la Dinamo.

Meciul se va juca pe stadionul din Buftea, iar partida va fi transmisă în direct la Radio Dinamo1948, exclusiv pe canalul de Youtube! Este cel de-al treilea meci al primei echipe, pe care îl transmitem, de când am început seria transmisiilor live.

În toamnă am transmis meciurile Buzău-Dinamo: 2-3 (1-1) și Astra-Dinamo: 1-2 (1-2). Meciul ar fi trebuit să se dispute de la ora 11:00, însă din cauza temperatorilor foarte scăzute din această perioadă, s-a decis mutarea meciului la o ora mai rezonabilă, astfel încât gazonul să nu fie înghețat la ora partidei!

Însă este primul meci sub comanda lui Flavius Stoican, care sperăm să dea o altă față echipei, să vedem o altă exprimare în teren, împotriva unei contracandidate directe pentru evitarea retrogradării. Totodată, ne vom face o idee mai clară în ceea ce privește jucătorii pe care Flavius se bazează.

Iliev, tot mai aproape de plecare

Plamen Iliev nu pare să mai fie cu gândul la Dinamo și portarul bulgar, a tot migrat între dorința de a rămâne și cea de a pleca.

În momentul în care Mircea Rednic era antrenorul echipei noastre, Plamen Iliev a fost exclus din lot înainte de meciul cu Farul și plecarea portarului era iminentă, mai ales că Rednic l-a atacat în spațiul public pe fostul portar al naționalei Bulgariei, pentru eroarea comisă la Mioveni.

Iliev a fost foarte deranjat și a plecat in Bulgaria, însă odată cu îndepărtarea lui Rednic, se părea că va reveni la sentimente mai bune față de Dinamo și va reveni la echipă. A revenit, însă nu pare dispus să mai rămână la Dinamo și a transmis conducerii că vrea să plece, să îi fie reziliat contractul, dar Dinamo nu vrea să renunțe în orice condiții la serviciile sale, mai ales că este un jucător pe care se bazează Flavius pentru partea a doua a sezonului, fiind un portar cu experiență și astfel cei din club ar fi nevoiți să mai aducă un portar în locul său.

loading...

Lasă un răspuns