Presiunea a dat roade?!

Uncategorized

Scris de:

Fanii dinamoviști și-au arătat nemulțumirea în ultimele săptămâni față de programarea meciurilor echipei noastre.

În primele patru etape, Dinamo a fost programată de fiecare dată să joace luni seara, fiind de altfel singura echipă în această situație, un mare dezavantaj pentru poate singura echipă care beneficiază de sprijin al fanilor și din provincie. Chiar ieri a fost transmis un mesaj din partea PCH vizavi  de programarea meciurilor echipei noastre, după ce în prealabil și săptămâna trecută a fost un astfel de mesaj din partea grupurilor DDB din provincie:

,,ARE ȘI DINAMO DREPTUL SĂ JOACE ÎN WEEKEND?
Etapă de etapă suntem programați să jucăm LUNI SEARA. Joi ne-am bucurat de o seară magică, dar nu pentru că nu suntem patrioți, ci pentru că a fost eliminat unul dintre motivele invocate de LPF și de televiziuni pentru programarea lui Dinamo în fiecare luni.

”Echipele angrenate în Cupele Europene au prioritate pentru a juca vineri, sâmbătă sau duminică seară.”
Dacă se tot caută motive pentru ca noi să fim dezavantajați, atunci și noi găsim în un motiv în plus pentru a-l considera pe Tattybayev erou:

Acest Massimo Maccarone din Okteabrîskii a mai simplificat programul Ligii 1 pentru zilele de weekend. Să vedem acum ce motive se mai invocă. Dinamo trăiește din banii suporterilor. Nu suntem susținuți din bugetul local ca alte echipe. AVEM NEVOIE DE PREZENȚA CÂINILOR PE STADION. Trăim din bilete fizice și din bilete virtuale.
DE CE TREBUIE SĂ NI SE PUNĂ PIEDICI AN DE AN?
Sperăm la normalitate și imparțialitate în privința programării jocurilor. Până atunci, Dinamo este nevoită să joace tot luni seară și noi va trebui să fim la datorie, pentru că echipa trăiește exclusiv din sprijinul și implicarea noastră.

La ultimul meci s-au vândut bilete virtuale de 23.000€. Arena Națională a fost aproape de sold out și acest lucru nu ar fi fost posibil fără implicarea ta și a celorlalți dinamoviști.

Dacă reușim să strângem o sumă asemănătoare la fiecare meci, am avea în medie 100.000€/lună numai din bilete virtuale. Dacă adăugăm și cotizațiile DDB, biletele fizice de la stadion și comenzile de tricouri inscripționate, ajungem la un buget care asigură liniștea echipei.
(Zilele acestea va începe livrarea tricourilor inscripționate)” a fost mesajul PCH. 

Se pare că mesajul transmis a avut deja efect, mai ales că nu mai există scuza neprogramării unor echipe datorită participării lor în cupele europene (Fcsb, Sepsi și Craiova s-au grăbit să încheie socotelile cu Conference League). Pe site-ul LPF apare modificat programul rundei cu numărul 4 și Dinamo ar urma să joace partida cu Chindia duminică, de la ora 18:30. Ar fi primul meci din sezonul 2021/2022 pe care Dinamo nu îl joacă luni seară. Inițial, Dinamo era programată să joace luni,de la 21:30.

Eliminatele Craiova și Sepsi au fost programate să joace luni seară.

Așteptăm în zilele următoare confirmarea noii programări din partea LPF!

Un obicei pentru a exista!

Suntem robii propriilor obiceiuri, o parte dintre ele sănătoase, care ne duc înainte, o altă parte care ne trag teribil de mult înapoi.

Fumăm, citim, ne bem cafeaua dimineața sau facem sport o oră pe zi, sunt obiceiuri care fac parte din noi și care ne definesc. Suntem o sumă a acestor obiceiuri, o parte dintre ele le-am avut de când ne știm,  pe altele le-am căpătat pe parcurs  dar sunt parte integrantă a rutinei zilnice.

Dinamo trebuie și poate fi salvată de suporteri doar dacă aceștia își formează un nou obicei, acela de a ajuta clubul.

Nu am avut obiceiul de a fuma, nu ne-am născut cu țigară în gură și cu ochii după reducerile la bere, au fost însă obiceiuri pe care le-am căpătat pe parcurs, la fel trebuie  ne intre în rutină obiceiul de a salva Dinamo.

Ce ar fi dacă 10.000 de căini ar lua 10 bilete de 1 euro lunar, clubul ar primi 100.000 euro doar din bilete, în fiecare lună, iar DDB-ul ar deveni cel mai puternic partener financiar pe care o echipă din Liga 1 și l-ar putea dori. Dar cum ar fi  fim 20.000 de căini cu acest obicei, sau 30.000?

Cu siguranță foarte multe dintre problemele actuale s-ar rezolva dacă 10.000, 20.000 sau chiar 30.000 dintre cei care susțin  iubesc Dinamo și cu siguranță o fac, și-ar introduce printre obiceiurile deja formate și obiceiul de a cumpăra 10 bilete pentru Dinamo.

Un obicei îl capeți și nu renunți la el indiferent de circumstanțe. Odată dobândit vei cumpăra bilete și atunci când echipa căștiga și atunci când echipa pierde și atunci când jocul merge sau când ne este groază de ceea ce vedem în teren.

În fond fumezi și când ești supărat și când pleci spre servici dar și atunci când ești cu prietenii la petrecere. Obiceiul odată căpătat rămâne stabil.

Nu trebuie  iți formezi acest obiceiu pentru alții, nici măcar pentru DDB, este bine  iți formezi acest obicei pentru tinepentru  TU iubești Dinamo și TU vrei ca Dinamo  existe și mâine.

Haideți  ne formăm noi acest obicei și apoi  îi ajutăm și pe alții  îl formeze.

ÎN VIAȚĂ ASTA MAI AVEM CEVA DE FĂCUT!

loading...

Lasă un răspuns