AcasăCS DinamoPrea buni pentru noi, dar ne-am ridicat la nivelul adversarului

Prea buni pentru noi, dar ne-am ridicat la nivelul adversarului

Dinamo a aflat înainte de meciul cu PSG faptul că am obținut biletele pentru faza următoare a competiției.

Play-offul pentru sferturile de finală ne așteaptă, dar Dinamo mai avea trei meciuri de jucat din grupa A. Primul din ultimele trei meciuri a avut loc chiar astăzi, un meci de gală pentru suflarea dinamovistă, în deplasare la Paris, cu una din favoritele la adjudecarea trofeului, PSG.

Deși Dinamo a pornit clar cu șansa a doua, băieții lui Xavi Pascual au dat o replică foarte bună, mai ales în prima repriză, când am ținut constant la o diferență de 1-2 goluri, dar repriza s-a încheiat cu scorul de 17-14 pentru gazde.

Dinamo nu a renunțat așa de ușor la luptă și am ținut diferența la 2 goluri în minutul 40, dar ulterior parizienii au început să se distanțeze pe tabelă, să profite de erorile noastre și tabela indica 26-20 la jumătatea reprizei secunde, moment în care Xavi Pascual a cerut time-out.

Până la urmă, așa cum era de așteptat, PSG s-a impus, dar Dinamo s-a comportat mai mult decât decent, mult mai bine decât am făcut-o cu Porto.

Humet cel mai bun marcator al lui Dinamo (7 goluri), urmat de Kuduz (6)  și Racotea (4)!

Scor final: 33-26!

Pentru Dinamo urmează super duelul cu GOG din Sala Polivalentă, în care fanii dinamoviști vor sărbători calificarea în faza următoare a competiției, dar lupta pentru locul 4 continuă. Avem mare nevoie de o sală plină. Însă nu depindem doar de noi, în ultima etapă am avea nevoie de victorie la Magdeburg pentru a avea locul 4 asigurat, lucru foarte greu de realizat, Magdeburg a învins în această seară pe Veszprem și nemții au șanse mari la locul 2.