Posibil inlocuitor pentru Adam Nemec

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a incheiat sezonul 2017/2018 si de acum toata atentia se indreapta catre urmatoarea stagiune, in care speram sa nu mai repetam rusinea din acest an.

Un sezon cu multe probleme cu Dinamo, iar ca urmare mai multi jucatori vor parasi echipa noastra, o parte dintre ei au si facut-o. 

Unul ar fi Adam Nemec, care isi cauta angajament in strainatate, mult mai avantajos din punct de vedere financiar fata de ce ar primi in Romania. Dar se pune intrebarea ce inlocuitor poate aduce Dinamo? 

Atacantii stim ca in cele mai multe cazuri cer salarii mai mari si daca plafonul salarial va fi cel anuntat de catre cei din conducere, atunci lui Dinamo nu ii va fi usor sa atraga jucatori de valoare. 

Conform GSP, Dinamo s-a orientat catre un varf roman, din Liga I. Este vorba de un jucator ce a mai trecut pe la Dinamo, iar acesta este Mircea Axente. Varful de 31 de ani isi incheie angajamentul cu Botosani si poate sa semneze cu orice echipa din postura de jucator liber de contract.

Atacantul de 31 de ani ce a marcat 5 goluri in primavara pentru Botosani va semna un contract valabil pentru urmatoarele doua sezoane, anunta aceeasi sursa.  Mircea Axente a debutat in Liga I la Poli Timisoara in sezonul 2007/2008, iar in urmatoarea editie de campionat a marcat si primul sau gol in Liga I cand a fost imprumutat la Buzau. El s-a remarcat in urmatoarea stagiune cand a fost imprumutat la Otelul, unde a reusit sa marcheze 5 goluri in 25 de aparitii.

A revenit apoi la Timisoara unde a marcat 2 goluri in preliminariile Europa League si 5 goluri in campionat. La finalul stagiunii Timisoara a fost retrogradata in liga secunda pe criterii financiare, iar Axente a luat drumul ligii secunde cu trupa de pe Bega. In liga secunda a marcat 8 goluri si a oferit 5 assisturi in 24 de aparitii.

In sezonul 2012/2013 a venit la Dinamo, unde nu a evoluat foarte mult. A marcat in total 4 goluri in 14 aparitii, dar a totalizat doar 445 de minute, a mai avut cateva prezente si la echipa secunda. Acesta a venit la dorinta lui Dario Bonetti si antrenorul italian folosea atunci un sistem 4-3-3, iar Axente care a si marcat in runda inaugurala era folosit mai mult extrema dreapta. 

A plecat de la Dinamo si a ajuns la Viitorul, unde a marcat 7 goluri in sezonul 2013/2014, iar urmatoarele doua sezoane le-a petrecut la Targu Mures, unde a marcat destul de putin, 10 goluri in 50 de aparitii in toate competitiile. Atunci a reusit sa isi treaca in cont si un loc secund.

In partea a doua a sezonului 2015/2016 a evoluat putin si in Israel, iar ulterior a revenit in Liga I la Gaz Metan Medias. In prima parte a sezonului trecut a marcat 12 goluri in 20 de aparitii, dar returul nu l-a mai gasit la Medias, acesta plecand in Arabia Saudita. In primavara revenit in Romania la FC Botosani.

Un atacant experimentat, care totusi nu cred ca va fi titular de drept in atacul lui Dinamo, daca acest transfer se va perfecta pana la urma. In total in Liga I are 37 de goluri in 172 de meciuri.

loading...

Lasă un răspuns