Poenaru ar putea pleca de la Medias

Stiri Dinamo

Scris de:

Gaz Metan Mediaș pare singură echipa pe care Dinamo o poate ajunge în clasament.

Nu atât din punct de vedere sportiv, mai ales că Dinamo pare incapabilă în momentul de față să mai reacționeze, mai ales sub comanda lui Flavius Stoican și după ce am încasat 15 goluri în 4 meciuri în 2022. Însă problemele financiare ale mediesenilor sunt tot mai grave și antrenorul adversarei lui Dinamo de vinerea viitoare, Ilie Poenaru, își anunță plecarea în cazul în care situația nu se îmbunătățește:

”Nu sunt milioane. Vorbim de 50 de mii de euro. Dacă se discuta cu Ronaldo Deaconu, se mai putea amâna fără problemă. În momentul ăsta, clubul este condus de mine, de Flavius Boroncoi, Claudiu Boaru, directorul sportiv, și Marius Nistor care este pe partea de juridic.

Azi a fost o întâlnire cu un om de afaceri cu care s-a discutat. A analizat problemele noastre. Nu a luat o hotărâre clară, a spus că trebuie sa facă un audit mai întâi. Săptămâna viitoare a spus că va da un răspuns dacă va prelua sau nu clubul. Romgaz nu a venit la întâlnire, directorul fiind plecat din țară.

Angajamentele au fost luate. Săptămâna viitoare ar trebui ca jucătorii să mai primească un salariu. În situația asta, vom mai pierde două puncte mai mult ca sigur.

Dacă se discuta cu Deaconu… el e un băiat care înțelege foarte bine situația. Bineînțeles, trebuia să primească și el ceva. Eu am vorbit cu el, dar ce să fac, să plătesc de la mine?

E o situație grea, delicată. I-am anunțat că, dacă săptămâna viitoare ni se mai iau două puncte, eu mă retrag. Nu se mai poate. Jucătorii au ajuns la saturație. E greu să îi mai motivez. Au răbdat, au așteptat, le-am explicat, le-am dat motive să joace în continuare, dar nu se poate. În momentul de față suntem doar noi, staff-ul, și echipa. Pe restul nu îi mai interesează.

Sunt multe datorii din urmă. Acestea nu sunt făcute în ultimele șase luni. Datoriile sunt din timpul domnului Mărgineanu. Nu știu dacă sunt 2-3 milioane de euro, cât se vehiculează. Știu că Romgaz trebuia să plătească’‘, a spus Poenaru pentru Digisport.

Dinamo și Gaz Metan Mediaș se vor întâlni vinerea viitoare, pe stadionul Dinamo, într-o adevărată finală pentru echipa noastră, în lupta pentru evitarea retrogradării. În cazul unui succes, Dinamo poate spera din nou la salvare.

loading...

Lasă un răspuns