AcasăEditorialPlusuri si semne de intrebare!

Plusuri si semne de intrebare!

Dinamo a câștigat primul punct din aceasta ediție a superligii, avem câteva plusuri după acest meci dar și câteva semne de întrebare.

Cum suntem față de nivelul ligii 1? Cum ne vom descurca cu „echipele de play-out„?  Erau întrebări pe care ni le puneam înaintea meciului de ieri, un meci cu un adversar mai accesibil decât echipele întâlnite în primele 3 etape.

Dinamo a prestat o primă repriză bună, la Mediaș, în fața celor de la Universitatea Cluj, partea secundă a fost dominată de ardeleni care au reușit să egaleze. O primă concluzie ar fi că avem șanse să ne luptăm de la egal la egal cu echipe de nivelul celor de la Universitatea Cluj, dar înțelegem, de asemenea, că fiecare partidă va fi dificilă , nivelul echipelor fiind unul apropiat.

Ce jucători, dintre cei noi aduși, vor confirma?

Dacă Golubovic și Costin pare s-au adaptat rapid, prestațiile lor fiind apreciate încă din primele 3 etape, ieri a ieșit la rampă Denis Politic. Mijlocașul de bandă, are momente când dispare din joc dar a reușit ieri câteva faze foarte bune una dintre ele aducând și golul pentru echipa noastră.

Gregorio Goncalo l-a înlocuit ieri cu succes pe Dani Iglesias, deși portughezul a evoluat pe un post inedit  pentru el, acela de mijlocaș central, inteligența în joc l-a făcut găsească soluții rapide și eficiente.

Hakim Abdalah pare genul de atacant care este încă dator, prestația lui nu a impresionat nici aseară, un jucător bătăios, care ține bine de minge, dar care pare încă neintegrat în angrenajul echipei.

Probleme cu mijlocașii centrali pe care ne-am bazat în sezonu trecut!

Continuă seria de evoutii neconvingătoare pentru 3 dintre jucătorii pe care ne-am bazat în sezonul trecut și care au contribuit substanțial la obținerea promovării.  Dani Iglesias, Gorka Laruccea și Ahmed Bani au rămas iarăși datori prin prestația de ieri. Și aici, în mod natural, ridicăm unele semne de întrebare. Pot repeta acești jucători prestațiile din liga secundă, se adaptează mai greu în fața unor adversari superiori, sau și-au atins maximul de potențial în liga secundă?

Avem antrenor care evaluează corect!

Dinamo a castigat un punct și datorită modului în care Ovidiu și-a organizat și a aranjat jucătorii în teren. Deși au dominat repria secundă cei de la U Cluj și-au creat foarte puține ocazii de a marca, una în prima repriza și doua în repriza secundă. Dinamo a închis bine spatiile și nu le-a dat foarte multe șanse de a înscrie adversarilor.

Foarte multe discuții a generat titularizarea lui Țîră în atacul echipei noastre. Burcă a mizat pe viteza lui Țîră, superioară celorlalți atacanți din lot și a gândit un asemenea atacant poate destabiliza o linie de fundași centrali masivă și greoaie cum este cea a celor de la U Cluj. Fară impresioneze în mod deosebit, atacantul dinamovist poate primi o nota de trecere după meciul de ieri, evoluția lui în special în prima repriză fiind una bună. În mod cert Țîră la convins pe Burca merită titularizarea, în săptămânile premergătoare meciul de ieri, iar Ovidiu nu a ezitat îl titularizeze, demonstrând nu judecă un elev de-al lui după trecut ci după modul în care se implica la antrenamente.

Ieri Dinamo a făcut un pas mic, un prim punct obținut, dar este un punct  foarte bun pentru moralul unei echipe care venea după 3 infrangferi și resimțea o presiune teribilă.

În această seară la ora 18:00 așteptăm la o analiză mai amplă a meciul de ieri în cadrul emisiunii Sinteza Zilei la Radio Dinamo 1948.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare