AcasăStiri DinamoPinto a plecat de la Dinamo!

Pinto a plecat de la Dinamo!

Dinamo este în perioada de mercato și în pregătiri pentru reluarea campionatului.

Până acum, auzim doar de liste și negocieri cu diverși jucători, însă suntem mult mai activi la capitolul plecări. Un jucător despre care s-a tot discutat că ar putea pleca în această iarnă este Andre Pinto, fundașul central cu un C.V. impresionant, adus în toamnă de Iuliu Mureșan.

După un început promițător, Andre Pinto a intrat și el în rândul lumii și a devenit unul dintre gafeurii echipei, iar Mircea Rednic era total nemulțumit de randamentul său. Se pare că nici cei rămași în club după demiterea antrenorului, nu au fost mulțumiți de Pinto.

Fundașul central portughez a fost si el nemulțumit de situația de la club și a cerut ruperea contractului. Ieri a fost semnată rezilierea.  „Câinii” au oficializat o singură mutare în această iarnă, pe Răzvan Patriche, fostul căpitan al Academicii Clinceni.

Format la Academia clubului FC Porto, Andre Almeida Pinto a evoluat pentru toate loturile naționale ale Portugaliei, de la U16 la U23, având o selecție și pentru prima reprezentativă, în 2015. 10 este numărul echipelor la care a evoluat Andre Almeida Pinto în carieră: FC Porto, Santa Clara, Vitoria Setubal, Portimonense, Olhanense, Panathinaikos, Braga, Sporting Lisabona, Al-Fateh și Farense.

4 trofee are Andre Almeida Pinto în palmares, Cupa Portugaliei cu Braga (2016) și cu Sporting Lisabona (2019), precum și Cupa Ligii cu Sporting Lisabona (2018, 2019).

Meciul cu Blejoi a fost anulat!

UPDATE: Inițial partida trebuia să se joace la Blejoi, însă condițiile meteo s-au schimbat în ultimele zile, astăzi a nins în sudul țării, astfel că meciul a fost mutat în baza de pregătire de la Săftica, dar din cauza condițiilor meteo, în București a nins toată seară și dimineața, iar gazonul este plin de zăpadă, astfel ca din informatiile RD1948, amicalul a fost anulat și în schimb a fost organizat un antrenament.

Cu Flavius Stoican pe bancă, însă fără multe noutăți la nivel de lot, doar Răzvan Patriche a semnat cu Dinamo, echipa noastră are azi un prim test de pregătire împotriva unei formații de liga a treia. Meciul ar fi trebuit să se dispute la Blejoi, azi, de la ora 12:30, însă partida a fost mutată la Săftica, din cauza condițiilor meteo și a stării gazonului.

Deși inițial se vorbea de alternativa Buftea, până la urmă se va juca în baza de pregătire a echipei noastre, astfel că meciul nu va mai fi transmis live.

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare