Pierdem nemeritat in Ucraina!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal continuă parcursul în Champions League.

Dinamo a evoluat astăzi în Ucraina împotriva unei echipe artăgoase, care se luptă pentru calificarea în faza următoare. Dinamo București și Motor s-au întâlnit și în prima noastră participare în Champions League, atunci Velux CL. Dinamo a învins atunci la debut echipa ucraineană, se întâmpla acest lucru în sezonul 2016/2017. In retur am pierdut categoric.

Motor este o echipă participantă an de an în cea mai importantă competiție intercluburi și acum ne vom duela din nou. Atât Motor, cât și Dinamo, aveau o victorie în primele 4 etape și poate fi considerat un duel extrem de important pentru locul 6, cel care asigură prezența în faza următoare a competiției.

În Ucraina nu a fost nicidecum o sală plină, o atmosferă infernală și prima repriză a fost extrem de echilibrată, Motor a fost mai mereu la conducere, dar diferența a fost de fiecare dată minimă, chiar și Dinamo a fost la conducere, însă până la urmă s-a intrat la egalitate, 13-13. A fost un meci în care Pascual a avut o abordare interesantă pe faza de atac, am scos portarul la atacurile poziționale, am fost ”pedepsiți” în trei rânduri, dar este un risc pe care ți-l asumi.

Repriza a doua a început mult mai bine pentru ucrainieni, care s-au instalat la conducerea partidei și la jumătatea reprizei secunde aveau un avans de 3 goluri, 20-17. A fost momentul în care a revenit și Saeid în poartă, până atunci doar Ghedbane a aparat. Însă jocul ofensiv a suferit în partea a doua, chiar dacă Xavi Pascual a continuat să scoată portarul pe atac și să jucăm cu doi pivoți.

Dinamo a revenit în joc și ne-am apropiat la 20-19, după un super gol al lui Sorhaindo. Din păcate, arbitrii macedoneni au anulat un gol al lui Gurbindo la 21-19, iar imediat pe contraatac s-a făcut 22-19, cu 10 minute înainte de final. Dinamo a reușit trei goluri consecutive și am egalat la 22 în mai puțin de 2 minute și urma un final incendiar.

Chiar dacă linia de 9 metri nu a funcționat așa cum ne așteptam astăzi, totuși extremele, în special veteranul Valentin Ghionea, și-au făcut treaba și ne-au ținut în meci.

La 24-24 s-au distanțat din nou gazdele și s-a făcut 26-24 în urma unei ratări a lui Bizau, părea că și un rezultat de egalitate este foarte bun. Același Ghionea ne-a ținut în viață în urma unui gol de la 7 metri, 26-25 și Dinamo spera să nu se repete scenariul din meciul cu Porto, când am pierdut dramatic, la un gol diferență.

Dinamo a reușit să egaleze la 27-27 după o aeriană de toată frumusețea, însă la următorul atac Nantes Campos a fost eliminat, deși nu trebuia 7 metri, a fost pași în fault, o nouă eroare a brigăzii de arbitrii. Ghedbane a scos însă miraculos și puteam scoate cel puțîn un egal! Din păcate, Shebib a ratat singur cu portarul, neavând portar pe contraatac am fost pedepsiți și cred că la ultima aruncare, Alouini s-a grăbit, astfel că pierdem 28-27.

Mare păcat, dacă ar fi funcționat mai bine linia de 9 metri, astăzi puteam învinge lejer cred eu, chiar dacă sunt și puțin subiectiv, arbitrajul a fost cel puțin pro gazde, au dat mult mai mult decât acel ”5%” care li se dă gazdelor.

Păcat, este al doilea meci pe care îl pierdem la un gol diferență și în care puteam obține mult mai mult. Nu este nimic pierdut, lupta pentru locul 6 continuă, avem șanse în continuare!

Joia viitoare întâlnim pe teren propriu pe Veszprem, un meci infernal pentru echipa noastră

HAI DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns