miercuri, iulie 17, 2024
AcasăEditorialPentru noi, dar și pentru generațiile viitoare!

Pentru noi, dar și pentru generațiile viitoare!

Suntem dornici de vești bune în această perioadă.

După cum știm deja, Pablo Cortacero a mai pierdut un proces, cum să nu îl piardă, din moment ce individul nici măcar nu și-a plătit taxa de timbru. Este bine că prezintă această imagine pentru justiția română, de amator, de aventurier. Însă și mai important, au venit veștile așteptate referitoare la stadionul Dinamo. Ceea ce ne dorim cu toții.

Actualul ministru de la interne, Lucian Bode, spune că nu mai este practic niciun impediment și se poate construi noul stadion chiar pe amplasamentul central. Acesta a dat câteva detalii tehnice, ce urmează să se întâmple, le puteți citi la finalul articolului.

Recunosc că este un subiect puțin obositor, am stat să mă gândesc că atât eu, cât și Ionuț, am cercetat și întrebat despre această problemă de undeva de prin 2016, când am purtat primele discuții cu CS Dinamo. Au urmat apoi o serie de schimburi de mailuri cu cei de la CNI, care au prezentat o situație mai clară, dar sumbră, faptul că nu se poate construi un stadion, atâta timp cât amplasamentul nu este degrevat de sarcini. Asta îmi transmiteau în ultimul mail. Acum, ministrul Bode spune că nu mai este nicio problemă și totul este în mâinile CNI.

Un stadion ar fi un factor determinant în revenirea în top a echipei noastre. Deși nu am fost de acord cu multe lucruri spuse de Negoiță, o declarație mi-a rămas întipărită în minte, Dinamo nu poate avea un viitor mare, atâta timp cât nu va avea un stadion nou și modern. După atâția ani, sper că într-adevăr 2021 să fie anul în care se întreprind pași concreți, în care vom putea spune că s-au mișcat lucrurile și suntem mai aproape de îndeplinirea visului nostru, acela de a avea un stadion modern, de o bază sportivă modernă în parcul Dinamo. Pentru noi, dar și pentru generațiile ce vor veni din urmă.

Așa cum am făcut în toți acești ani, vom fi mereu aproape de evenimente, vom urmări îndeaproape ceea ce se întâmplă și cât de curând, așteptăm acele buldozere.

“Aşa cum ştiţi, blocajul a existat în realizarea unui complex sportiv la Dinamo, în pachetul mare cu celelalte stadioane, Steaua, Rapid şi Arcul de Triumf, şi a fost generat de aceste litigii în instanţă. În luna aprilie am primit din partea Curţii de Apel o comunicare definitivă şi irevocabilă, că nu mai avem nici un fel de oprelişte în ceea ce priveşte construirea unui complex sportiv aici din punct de vedere al litigiilor juridice.

În consecinţă, terenul pe care ne aflăm astăzi, pe actualul amplasament al stadionului, aparţine statului român şi putem să luăm în calcul construirea unui complex sportiv pe actualul amplasament. Ştiţi foarte bine că anul trecut era în discuţie construirea unui stadion nou de dimensiuni reduse pe velodrom, acum putem să analizăm cele două variante”, a declarat Bode pentru AGERPRES.

Ministerul Afacerilor Interne a transmis deja intenţia de începere a lucrărilor către Compania Naţională de Investiţii: “Calendarul, foaia de parcurs, este una foarte strânsă, am trimis deja către Compania Naţională de Investiţii intenţia noastră de a realiza un complex sportiv modern aici, pe acest amplasament, pe actualul amplasament al stadionului.

Aşteptăm să primim confirmarea din partea Companiei Naţionale de Investiţii, vor urma celelalte proceduri de obţinere a certificatului de urbanism, a studiului de comandă, de realizarea a documentaţiei de asumare şi bugetare a demolării, pentru că aici vorbim de o componentă pe care trebuie să şi-o asume Ministerul Afacerilor Interne şi Dinamo, şi costurile nu sunt deloc nesemnificative, vorbim de aproape două milioane de euro, plus-minus.

Deci după toate aceste etape odată parcurse, cu siguranţă sfârşitul anului ne va găsi în posibilitatea de a scoate la licitaţie execuţia acestui complex sportiv. Vorbesc, încă o dată, de un complex sportiv, nu de un stadion simplu, în care îşi vor găsit locul multe ramuri sportive ale acestui club de elită al României”.

“Eu am evitat să comunic foarte mult pe acest subiect, dintr-un motiv simplu, sunt un om care încearcă să facă lucruri şi să comunice ce a făcut. De prea multe ori se vorbeşte de ceea ce se doreşte să se facă şi atunci lucrurile sunt în linie dreaptă şi în viitorul apropiat, după ce primim confirmarea de la Compania Naţională de Investiţii, pentru că va trebui să ne introducă în lista sinteză, să apară un nou ordin de ministru, cu o listă reactualizată, atunci cu siguranţă voi comunica public foaia de parcurs despre care vorbim. Dar, da, este este veste foarte bună pentru suporterii dinamovişti, a mai spus Lucian Bode.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare