Pe drumul cel bun

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a câștigat astăzi la Clinceni cu Metaloglobus, un meci dominat de echipa noastră, dar așa cum ne-am obișnuit, au fost multe emoții pe final.

Scorul final trebuia să fie în mod normal 2-0, dar în minutele de prelungiri am primit un gol nemeritat ,în dublă inferioritate numerică. Despre arbitraj ce ar fi de zis, cam acesta este nivelul în liga secundă, a fost mult prea multă agresivitate din punctul meu de vedere, permisă de arbitru, care nu a gestionat bine momentele importante, nici la accidentarea lui Bordusanu, dar nici la duelul Bena-Bani.

Rămânem cu accidentarea gravă a lui Bordusanu, care ar putea avea parte de un final trist de an, din nefericire semnalele merg către o accidentare la ligamentele încrucișate, dar obținem totuși 3 puncte extrem de importante, care ne aduc și mai aproape de zona de play-off. Am reușit în ultimele 4 etape să strângem suficient de multe puncte care să ne apropie de primele 6 clasate, dar este o muncă care trebuie continuată.

Suntem pe la jumătatea drumului, mai avem destul de mult de parcurs și urmează dueluri extrem de grele pentru echipa noastră. Urmează să întâlnim adversare directe, Slatina, Csikszereda, Iași și Brașov până la finalul anului. Avem un duel cu Dumbrăvița, unde suntem mari favoriți, dar și două meciuri în Cupa României, dar așa cum s-a stabilit, prioritatea este campionatul.

Din aceste 5 meciuri rămase de jucat în 2022, dacă vom reuși să obținem 9 puncte, atunci vom fi foarte bine clasați pentru 2023 în lupta pentru play-off. Dar știm cum stau lucrurile, trebuie luat fiecare meci în parte, meciul următor este cel mai important și nu avem voie să ratăm victoria cu Slatina, joi, de la ora 17:00, la Giurgiu.

Cei care putem fi prezenți, trebuie să facem asta pentru Dinamo, știu că nu este varianta ideală și la un moment dat trebuie găsită o variantă  mai aproape de București, dar acum trebuie să facem acest efort.

Suntem pe drumul cel bun, asta este cert, mă bucur că este și o apropiere mai mare între fani și echipă, se crează o legătură mult mai strânsă și asta nu poate decât să ne bucure!

DOAR DINAMO BUCUREȘTI!

,,Am întâlnit o echipă bună, care a pierdut în ultima etapă la Iași în ultimele minute. Știam că ne va aștepta un meci foarte greu, dar majoritatea timpului am controlat meciul, așa cum ne dorim, chiar dacă gazonul vedeți cum a arătat. Ultimele minute au fost trăite la maxim, au fost probleme cu capete sparte, trei arcade sparte, nu trebuie să ne plângem, mă bucur că am rezistat până la final.

Chiar dacă aveam doi oameni mai puțini, asta înseamnă Dinamo, toți când joacă cu Dinamo ,toți vor să ne bată, să ne ia inimile din piept și să ne pună la masă de duminică, să povestească nepoților cum a fost. Trebuie să răspunzi cu aceiași intensitate, mă bucur că băieții au înțeles asta, trebuie să jucăm la intensitate, toate echipele se mobilizează. Dacă e cu sânge, vărsăm sânge, dar asta înseamnă Dinamo.

Toată lumea când joacă cu Dinamo, e momentul lor când vor să se afirme, eu nu acuz pe nimeni, toți prin mijloacele și metodelele vor să câștige. Vin cu linia mai în spate, încearcă să facă fel și fel de strategii, noi trebuie să fim pregătiți, teren prost, vreme rea sau bună, trebuie să câștigăm meciurile. Mă bucură spiritul pe care îl are echipa, l-am scos în evidență în ultimele meciuri, asta ne aduce punctele.

La Bordusanu nu știu exact, are o problemă la genunchi, îmi doresc să fie bine. Din cauza asta nu sunt prea bucuros, nu știu ce s-a întâmplat, sperăm să fie bine, e un tânăr de mare viitor și sper să îl avem alături de noi”, a declarat Burcă la finalul partidei.

loading...

Lasă un răspuns