Pas important făcut de Dinamo în drumul spre titlu!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dinamo a disputat în această seară în sala Dinamo, un meci foarte important în cursa noastră pentru câștigarea unui nou titlu de campioană, care ne va aduce și o nouă participare în grupele CL.

După victoria convingătoare cu CSM din week-end, Dinamo a întâlnit în această seară în sala Dinamo pe Focșani, o echipă arțăgoasă din Liga Național, ocupantă a locului 6. Dinamo pe de altă parte, are un parcurs extrem de solid și titlul ne este la îndemână. Dinamo avea un avans de 6 puncte înainte de meci, dar și un meci mai puțin disputat, chiar acest meci restantă cu Focșani.

În prima repriză, echipa antrenată de Xavi Pascual a întâmpinat o replică destul de dârză din partea moldovenilor, care au ținut destul de aproape de băieții noștri, 12-9 era avansul lui Dinamo cu 4 minute înainte de pauză. Alex Pascual, Racotea și Nantes au fost principalii marcatori ai lui Dinamo în prima parte.

Până la urmă, Dinamo a avut un avans de 4 goluri la pauză, 14-10, dar asta nu înseamnă că Xavi Pascual i-a menajat pe băieți, chiar a cerut un time-out în care a țipat destul de zdravăn la jucători, dar acesta este antrenorul spaniol, care cere mereu maxim din partea băieților.

În partea a două, Dinamo nu a ridicat piciorul de pe pedala de accelerație și diferența de pe tabela s-a mărit treptat, iar în final Dinamo se impune la o diferență mai mult decât liniștitoare, care ne aduce cu un pas mai aproape de titlul de campioană.

Dinamo se impune cu scorul de 32-20 (15-10). Alex Pascual a fost cel mai bun marcator cu 6 reușite, urmat de Ghionea cu 5, Nantes și Racotea având câte 4 goluri.