AcasăEditorialOvidiu Burcă înainte de meciul amical transmis de Radio Dinamo198

Ovidiu Burcă înainte de meciul amical transmis de Radio Dinamo198

Dinamo se pregătește de un meci de pregătire mâine la Buzău.

Buzău și Dinamo se întâlnesc în meci direct pe stadionul din Buzău începând cu ora 13:00, un meci de pregătire important, deoarece este ultimul test înainte de finalele pentru play-off pe care le avem de jucat cu Iași și Brașov.

Meciul amical va fi transmis în direct de Radio Dinamo1948, atât pe pagina de facebook, cât și pe canalul de Youtube și am profitat de ocazie să discutăm cu Ovidiu despre această pauză competițională, dar și despre amicalul de mâine:

,,Nu ne deranjează pauza asta, am jucat multe meciuri în ultima perioadă. Am pus accent pe regenerarea unor jucători care au evoluat foarte mult. Am luat acest amical cu Buzău ca să reglăm anumite lucruri unde încercăm să insistăm, unde în ultima vreme au funcționat bine, vrem să funcționeze la fel și pe viitor, poate chiar mai bine, va fi un antrenament bun,avem pe urmă o săptămână plină de pregătire pentru meciul cu Iași. Eu cred că echipa a ridicat nivelul de la o săptămână la alta, avem speranțe mari pentru meciul de la Iași.

Dinamo este implicată în lupta pentru play-off, avem nevoie de rezultate pozitive în ultimele două meciuri rămase de jucat în 2022 și Ovidiu Burcă a oferit opinia sa despre șansele la ocuparea unui loc în primele 6:

,,Nu îmi place să dau procente, șanse, sunt convins că suntem mult mai puternici decât acum ceva timp, iar lucrul asta ne dă multe speranțe. În fotbal e posibil orice, sunt mult mai liniștit, mai încrezător în ceea ce putem obține din meciurile următoare, echipa a ajuns la un nivel destul de bun față de cum eram când am plecat.

Asta e cel mai important, să vezi progres de la o săptămână la o săptămână, lucrurile merg în direcția dorită. Eu sunt liniștit, trebuie să pregătim foarte bine meciul, nu aș vrea să pun presiune pe umerii jucătorilor, ei s-au obișnuit deja cu mine, vom merge acolo și vom face să câștigăm meciul acesta. Noi am arătat în ultimele meciuri, e nevoie de personalitate, curaj, când îmbraci tricoul lui Dinamo, istoria, ce înseamnă Dinamo, trebuie să îți dea curaj, optimism și forță.”, a declarat Ovidiu Burcă pentru Radio Dinamo1948.

,,Încerc să îi conduc prin puterea exemplului’

Ovidiu Burcă este un antrenor foarte implicat în ceea ce face la ședințele de pregătire.

Un aspect pe care l-am remarcat și eu, dar și colegii mei în cadrul vizitelor noastre la antrenamentele desfășurate în baza de pregătire de la Săftica, este faptul că antrenorul nostru participă uneori la antrenamente, se antrenează cot la cot cu jucătorii. Și ca o remarcă personală, încă îl ascultă mingea și se vede în modul de lovire al balonului că încă are acea eleganță pe care o avea și când era jucător.

Ieri spre exemplu a participat cap-coadă la tot antrenamentul, de la început și până la final, iar la final a fost adresată o întebare pentru antrenorul echipei noastre, care este explicația, de ce face acest lucru:

,,Încerc întotdeauna să le dau echilibru, faptul că întru cu ei la antrenamente am două perspective, în primul rând mă face să înțeleg anumite lucruri, le înțeleg din perspectiva unui antrenor din teren. A doua, nu îmi place să spun că sunt șeful lor, le arăt o nouă perspectivă, nu sunt dictator, încerc să îi ajut, le arăt prin exemplul meu, la vârstă mea, poate însemna ceva pentru ei, poate îi inspiră, pe alții nu, dar încerc să ii conduc prin puterea exemplului.”, a explicat Ovidiu Burcă pentru Radio Dinamo1948.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare