AcasăEditorialOportunități irosite, dar iar PIERDEM! Situația în clasament devine tot mai grea

Oportunități irosite, dar iar PIERDEM! Situația în clasament devine tot mai grea

Craiova și Dinamo s-au întâlnit în această după-amiază la Craiova în prima etapă a returului.

Două echipe cu obiective diferite, care veneau după serii negative în campionat. Dinamo a ales să nu facă nicio schimbare, în vreme ce Craiova l-a numit pe Ivaylo Petev chiar înainte de partida cu Dinamo. Un derby pentru olteni, care se mobilizează mereu când vine vorba de Dinamo. Totuși nu a fost o atmosferă atât de apăsătoare, aproximativ 10 000 de fani prezenți pe stadion.

Echipa noastră cu două absențe importante, cu Quentin Bena și Dennis Politic în afară lotului din cauza unor accidentări, nu grave, dar suficient cât să îi țină departe de gazon. De cealaltă parte, oltenii cu trio-ul care ne provoacă coșmaruri, Mitrita-Ivan-Koljic.

UNIVERSITATEA CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Raul Silva, Bancu (cpt.) – Al. Crețu, Kurtic – Danciu, Ivan, Mitriță – Koljic
REZERVE: Lazar – Ndong, Căpățînă, Mateiu, Houri, Roguljic, Ișfan, Trică, Markovic
ANTRENOR: Ivaylo Petev

DINAMO (4-3-3): Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, Ilic – Ghezali, Abdallah, Bani
REZERVE: Began – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Iglesias, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Startul de meci a fost oribil pentru Dinamo, s-a văzut încă din primele minute că nu suntem în joc, nu suntem concentrați și am fost copleșiți de agresivitatea oltenilor și am fost pedepsiți în minutul 5 după o fază simplă, Amzar pierde omul din marcaj și Danciu marchează pentru 1-0. Eșec total.

După golul primit, Dinamo a încercat în continuare pe cartea contraatacului, dar tot Craiova a avut inițiativa și Koljic putea face 2-0 în minutul 17, Josue alune, dar Koljic cu o execuție foarte slabă în poziție 1 contra 1 cu Adnan.

Primele semne de viață au apărut după ce Ahmed Bani a fost trecut în dreapta, câteva șuturi de la distanță în minutul 25 și 28, dar trebuia mult mai mult pentru a putea speră la un rezultat pozitiv.

Hakim Abdallah și Ghezali puteau marca, Hakim 1 contra 1 cu Popescu, imediat după Ghezali își face bine mingea, dar același portar scoate cu piciorul, oportunități irosite din nou de Dinamo. Cele mai bune minute pentru echipa noastră împotriva echipei oltene. Din păcate, calitatea suturilor a lăsat mult de dorit, altfel ar fi fost cel puțin un gol marcat de Dinamo.

Diferență foarte mare între Dinamo din primele 20 de minute și ce am jucat după minutul 25, deși nu am ajuns de fiecare dată să dăm la poartă, oportunități mari, spații uriașe, mingi recuperate în jumătatea adversă, dar ne batem joc de șanse. Ivan putea să ne execute în minutul 44, dar Dinamo salvată de deviere, Adnan era învins.

Dinamo intră în dezavantaj la cabine, 1-0, am jucat promițător în ultimele 25 de minute, dar degeaba, am avut multe oportunități, spații mari în zonă centrală, am ajuns în poziții de finalizare, dar ne-am bătut joc de șansele create. Rămânea de văzut ce poate schimbă Ovidiu după revenirea de la cabine.

Ovidiu Burcă l-a trimis în teren pe Gabriel Moura la pauză în locul lui Costin, destul de modest în prima parte, mult sub ceea ce a arătat la Oradea, cu UTA. Primele 15 minute din repriză a doua au adus doar un spectacol din partea peluzei gazdelor, dar fără ocazii pentru Dinamo. Când trebuie să atacăm pozițional, e durere. Gorka a încercat poartă cu un șut de la marginea careului, în minutul 62, după o eroare în defensivă lor, dar șutul cu stângul a fost reținut ușor, mari probleme la execuțiile noastre. Gregorio a intrat în minutul 65 în locul lui Ahmed Bani.

Craiova destul de modestă, după minutul 20 nu a mai contat ofensiv, însă și noi am avut mari probleme în a ajunge în treimea adversă. Ultima schimbare a fost ieșirea lui Ilic cu Dani Iglesias. Totuși un meci destul de bun al echipei noastre, ținând cont de adversar și de ce am arătat, dar lipsea golul din nou. Dinamo un joc solid, am dominat în multe momente, dar prea puțin per total se pare.

Cel puțîn 3 acțiuni în flancul drept cu Ghezali în prim plan, care alege să se dribleze singur și să nu găsească niciun fel de continuare a fazei, dezamăgitor jocul lui Ghezali din nou. Dar din punctul meu de vedere, cel mai slab jucător astăzi a fost Nelut Roșu, câte oportunități a avut, câte posibilități de pasă și degeaba, le-a irosit pe toate, șanse bune din cauza incapacității de a pasa corect.

Un moment cheie în minutul 86, Dinamo a egalat prin Gregorio Goncalo, șut deviat de Hakim, mingea ajunge la Goncalo care marchează, dar din nou faza judecată de VAR. Însă s-a văzut că a fost henț la Hakim, mare păcat. Dinamo cu un joc bun, dar fără a concretiza pe tabelă.

Pierdem din nou, 1-0, așteptările erau mici, dar e frustrant că am avut oportunități, au fost ocazii, am prins Craiova într-un moment slab și pierdem din nou. Situația noatră în clasament devine tot mai rea, de la o etapă la alta…

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare