OFICIAL: Tomas Vestenicky la Dinamo București

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a anunțat în această dimineață un nou transfer, un atacant cerut de către Mircea Rednic.

Anunțul a venit pe pagina oficială de facebook a clubului:

,,OFICIAL. Tomas Vestenicky la Dinamo București

Atacantul slovac Tomas Vestenicky a semnat un contract cu clubul Dinamo București până la finalul acestui sezon competițional, cu opțiune de prelungire pentru încă un an, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan.
În vârstă de 25 de ani, Tomas Vestenicky a jucat în ultimele două sezoane competiționale pentru polonezii de la MKS Cracovia, la care evoluează Sergiu Hanca și Cornel Rîpă, iar în luna iulie a acestui an a fost legitimat la Chaika (Rusia, liga a treia).

Tomas Vestenicky și-a început cariera în campionatul Slovaciei, la Nitra, fiind transferat, la 18 ani, de clubul AS Roma. În Italia, Tomas Vestenicky a evoluat pentru Roma Primavera (2014) și Modena (2015), în Serie B, apoi a jucat pentru Cracovia (2016-2018), Nitra (2018-2019) și din nou Cracovia (2019-2021).

Noul atacant dinamovist a trecut testele medicale și a intrat în programul de pregătire stabilit de antrenorul Mircea Rednic în cantonamentul de la Săftica”, este anuntul clubului

„A fost la noi și mie mi-a plăcut de el, n-o spun de complezență fiindcă a ajuns acum la Dinamo. Este puternic și are execuții. Nu prea pot să-mi dau seama care sunt cu exactitate punctele lui forte sau slabe întrucât nu a fost folosit constant. Dar când îl arunca în luptă, juca foarte bine, iar la antrenamente era printre cei mai buni.

Era băiat de vestiar, băiat de treabă, profesionist. Cu siguranță va aduce un plus la Dinamo. Sper să fie o mutare de bun augur”, a spus Sergiu Hanca despre Vestenicky.

Vestenicky a jucat cele mai multe meciuri în Polonia, la Cracovia (73 de apariții), cu care a câștigat o Cupă și o Supercupă. 300 de mii de euro este cota de piață a lui Tomas Vestenicky, un atacant de 1.78 metri. Din ultimele informații, atacantul bulgar Ismail Issa nu va mai veni la Dinamo, acesta a refuzat propunerea clubului nostru, după ce în prealabil ceruse câteva zile de gândire.

loading...

Lasă un răspuns