OFICIAL: Tomas Mejias la Dinamo!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a anuntat in aceasta dimineata inca un transfer oficial.

Dinamo avea nevoie de inca un portar pentru a-i crea concurenta lui Catalin Straton.  “Directorul sportiv Rufo Collado anunta prin intermediul site-ului oficial ca Dinamo Bucuresti a ajuns la un acord cu clubul englez Middlesbrough FC pentru transferul temporar al portarului spaniol Tomas Mejias Osorio la echipa din Stefan cel Mare.

Nascut pe 30 ianuarie 1989, Tomas Mejias a efectuat vizita medicala la Institutul National de Medicina Sportiva (INMS) din Capitala, a semnat un contract cu clubul nostru pana la finalul sezonului competitional 2020-2021 si a intrat in programul de pregatire stabilit de antrenorul principal Cosmin Contra in cantonamentul de la Saftica.
Format la Academia lui Real Madrid, Tomas Mejias a evoluat pentru toate echipele “galacticilor”, U15, U17, U19, Real Madrid C, Real Madrid Castilla (B) si a aparat un meci la Real in mandatul lui Jose Mourinho, pe 10 mai 2011, in victoria cu Getafe, scor 4-0 pe “Santiago Bernabeu”.

De-a lungul carierei, Tomas Mejias a mai aparat la Rayo Vallecano (Spania), Omonia Nicosia (Cipru) si Middlesbrough FC (Anglia). Sezonul trecut, Tomas Mejias a evoluat in doua meciuri, ambele cu Tottenham, Hotspur, in Cupa Angliei.”

“Avem nevoie sa ne miscam pe piata transferurilor, am spus si dupa meciul de la Ploiesti, ca avem nevoie de jucatori cu experienta, care pot sa aduca un plus valoare echipei. Am avut norocul ca Rufo sa se miste foarte repede, impreuna cu cei care il ajuta, sa putem aducem 6 jucatori in aceasta saptamana.

Imi doresc sa ridice nivelul, ca jocul echipei sa se imbunatateasca foarte repede, sa vina si rezultatele, jucatorii tineri sa creasca mult mai repede alaturi de ei, aceasta imbinare de tinerete cu experienta sa aiba un numitor comun, Dinamo sa revina acolo unde ii este locul. Dupa ce am facut aceste achizitii in aceasta saptamana, vom incerca sa vedem ce mai lipseste, avem discutii si cu 2-3 jucatori romani, sper sa se duca la bun sfarsit, sa aducem si 2 jucatori de valoare din campionatul Romaniei, nu este usor, in functie de necesitati, sa mai aducem cativa jucatori” Cosmin Contra

loading...

Lasă un răspuns