OFICIAL: Multescu a semnat rezilierea contractului!

Stiri Dinamo

Scris de:

Cosmin Contra va fi noul antrenor al echipei, acesta este deja in Bucuresti si va fi prezentat oficial astazi sau maine dimineata.

Cosmin a fost deja prezent la trialul organizat pentru Dinamo B, cat de curand va incepe treaba, dar ramane un semn de intrebare in privinta lui Gigi Multescu. Acesta a semnat prelungirea contractului pe un an de zile acum 10 zile, dar odata cu venirea lui Contra, el nu va mai fi antrenor.

A venit si anuntul oficial din partea clubului: “Dinamo Bucuresti si Gheorghe Multescu au convenit astazi, pe cale amiabila, incetarea contractului de antrenor principal al echipei din Stefan cel Mare. Gheorghe Multescu va ocupa o noua functie in cadrul clubului, pozitia urmand a fi stabilita, zilele urmatoare, de comun acord cu conducerea executiva a dinamovistilor.

Numit la conducerea tehnica a ros-albilor pe 14 iulie 2020, in cel mai dificil moment din istoria de 72 de ani a clubului, Gheorghe Multescu a avut rezultate remarcabile la Dinamo intr-o perioada in care alti antrenori au refuzat sa preia echipa si au preferat sa fuga cat mai departe de stadionul din Stefan cel Mare pentru a nu-si pata palmaresul.

Cu un lot decimat de probleme medicale, cu 18 jucatori confirmati pozitiv la testarile pentru diagnosticarea Covid-19, cu doua saptamani de izolare la domiciliu, Gheorghe Multescu a reusit sa salveze echipa noastra carantinata si sa aiba rezultate cu care alti antrenori dinamovisti nu se pot lauda in conditii normale ale fotbalului.
In numele tuturor dinamovistilor, nu putem decat sa-i multumim domnului Gheorghe Multescu pentru tot ce a facut pentru Dinamo.Dincolo de cuvinte sau cifre, Gheorghe Multescu ramane un profesionist, un om de cuvant, un dinamovist incontestabil in istoria clubului nostru.

Noua conducere executiva a clubului apreciaza calitatile fostului antrenor principal al primei echipe si considera ca Gheorghe Multescu este o persoana foarte importanta in noua structura organizatorica la Dinamo Bucuresti.
1 victorie si doua remize a adunat Gheorghe Multescu pe banca ros-albilor, fiind neinvins in ultimele doua meciuri din campionatul trecut (FC Voluntari vs Dinamo Bucuresti 1-2, Dinamo Bucuresti vs Viitorul Constanta 1-1) si in prima etapa a acestui sezon competitional (Dinamo Bucuresti vs Hermannstadt 1-1).” a fost comunicatul clubului Dinamo.

Gigi Multescu a recunoscut intr-o declaratie oferita pentru Fanatik, faptul ca a semnat deja rezilierea contractului cu Dinamo si ca a primit o oferta din partea clubului, pentru a continua, dar decizia o va lua in urmatoarele 2-3 zile:

“Am semnat rezilierea. Mi s-a oferit un post in cadrul clubului. In doua-trei zile o sa ma hotarasc si o sa le dau raspunsul. Intelegerea era pe un an de zile, dar mereu am spus ca voi lasa locul altui antrenor daca este spre binele lui Dinamo. Contra este deja in Bucuresti si va veni cu un staff propriu”, a spus Gigi Multescu pentru Fanatik.

Nemec la un pas sa revina la Dinamo!

Cosmin a ajuns aseara in Bucuresti si la aeroport nu a oferit prea multe declaratii, a spus ca momentan nu a semnat contractul cu Dinamo. Dar foarte probabil el va fi prezentat oficial in urmatoarele ore, poate maine. Insa el deja a intrat in paine.

In aceasta dimineata a fost orgnizat un trial pe stadionul central din parcul sportiv Dinamo, un trial pentru echipa secunda a clubului, care va evolua in al treilea esalon fotbalistic. Cosmin Contra a fost prezent la trial alaturi de noul director sportiv al clubului, Rufo Collado, pentru a vedea la lucru jucatorii care vor face parte din lotul echipei secunde. Din cate se pare, din staff-ul lui Cosmin Contra vor face parte Jerry Gane si Javi Reyes, cei doi fiind si ei prezenti la trial.

Din informatiile RD1948, in aceste zile se va decide si ceea ce se va intampla la Dinamo B, cine va fi antrenor si care va fi lotul echipei.

loading...

Lasă un răspuns