OFICIAL: Matei și-a șters lacrimile și a semnat noul contract

Stiri Dinamo

Scris de:

Cosmin Matei și-a găsit repede un nou angajament după despărțirea de Dinamo.

Cosmin Matei a fost cel mai curtat dinamovist în ultima săptămână. Dorit de UTA și U Cluj, mijlocașul a ales-o pe Sepsi Sf Gheorghe. Matei a semnat un contract valabil două sezoane cu formația covăsneană.

„Vă informăm că Sepsi OSK a perfectat un nou transfer, cel al mijlocașului Cosmin Matei, care ultima oară a jucat la FC Dinamo, dar a mai evoluat în carieră și la FC Farul, Genclerbirligi (Turcia), NK Istra 1961 (Croația), Atromitos (Grecia), Astra Ploiești, precum şi la FCSB.

Jucătorul, în vârstă de 30 de ani, a semnat un contract valabil pe doi ani cu clubul nostru. Îi urăm mult succes alături de Sepsi OSK!”, se arată în comunicatul clubului covăsnean.

400.000 de euro este cota lui Cosmin Matei, potrivit Transfermarkt

Nesimțirea vestiarului: ,,Mi-a spus să termin cu comunismele astea”

Foștii mari jucători ai lui Dinamo au încercat să transmită un mesaj vestiarului înainte de returul cu Universitatea Cluj.

Însă dorința lor de a ajuta nu a fost primită de băieții inteligenți ai vestiarului, care au luat peste picior niște nume uriașe. Augustin, un nume uriaș din istoria lui Dinamo, a vrut să le ofere câteva sfaturi jucătorilor, însă a primit doar ironii din partea lor:

,,Înainte de meciul ăsta, am fost în vestiar. Le-am zis să facă și ei niște gesturi când vin ei la vestiar, să facă atmosferă. Se întâmpla și pe vremea noastră, ne mobilizam, intram pe teren și demonstram. Mi-a zis cineva să termin cu comunisme din astea. Vă liniștiți, vă adunați, nu citiți presa, nu vă uitați la televizor, jucați un rummy.

Mi-a spus să termin cu comunismele astea. Nu vreau să dau nume. M-a durut chestia asta. Ne-am dus și noi, am zis să punem umărul. Am înțeles că și Andone a vorbit cu Gabi Torje o oră și ceva la telefon. I-a explicat ce să facă, dar nimic nu s-a întâmplat.

Le-am zis ’dacă dați gol, nu vă bucurați, luați mingea și o puneți la centru. Dacă sunteți faultați, nu stați pe jos, executați rapid. Puneți presiune’. Să vedem și noi atitudine, dorință, cum au făcut cei de la U Cluj.  

În fine, e dureros. Sunt foarte supărat pe jucători și antrenori. Să nu dai tu indicații când vezi că echipa joacă cum joacă. Aici sunt și unele momente când trebuie să intervină antrenorul de pe margine. Nu am cuvinte. Sunt foarte afectat”, a declarat Ionel Augustin la Digi Sport Special.

„Nu mă așteptam ca Dinamo să retrogradeze. Am avut două repere importante: valoric, Dinamo era peste Cluj și că văzusem Universitatea Cluj în meciul cu Chiajna, iar jocul lor nu mi-a dat de gândit. Eram ferm convins că Dinamo nu se va încurca de Universitatea Cluj. Acel 2-0 din tur m-a pus pe gânduri.

Am discutat cu Augustin, Mihali, Prunea, Răducioiu, domnul Zăvăleanu, imediat după meciul de la Cluj. Eu cred că strategia pentru cele două jocuri a fost total greșită. Modul în care a fost abordat jocul de la Cluj, de acolo li se trage. Ce a jucat Dinamo la Cluj a fost în avantajul Universității.

Dinamo trebuia să paseze, să invite adversarul, pentru a-și crea spații și pentru a surprinde adversarul pe contraatac. Dinamo a avut o abordare: degajare pe singurul atacant. Mă așteptam la o posesie mai lungă.

Mai multe lucruri au dus la căderea totală a acestei echipe, mă refer și la conducere. Au intrat în panică și n-au mai fost în stare să ia decizii lucide. Acest lucru s-a răsfrânt și asupra rezultatelor echipei. Spiritul lui Dinamo a dispărut de mult. Din ce am văzut, nu cred că jucătorii au înțeles și nici nu cred că i-a interesat. Doar suporterii pot fi continuatorii pentru ceea ce a însemnat această echipă”, a spus Costel Orac, în cadrul emisiunii Digi Sport Special.

loading...

Lasă un răspuns