OFICIAL: Dinamo are un nou portar!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a anunțat în această după-amiază un nou transfer!

Așa cum era de așteptat, Dinamo a anunțat transferul portarului portughez Cristiano Figueiredo, ultima oară la CFR Cluj.

,,Portarul Cristiano Pereira Figueiredo, 31 de ani, ultima oară la campioana României, CFR Cluj (foto), a semnat un contract cu Dinamo București până la finalul acestui sezon competițional, cu opțiune de prelungire pentru
încă un an, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan pentru pagina oficială de Facebook a clubului nostru.

Născut pe 29 noiembrie 1990 și având dublă cetățenie, portugheză și germană, Cristiano Pereira Figueiredo și-a început cariera la Braga și a mai evoluat pentru Vizela, Valencia, Coimbra, Panetolikos, Belenenses, Vitoria Setubal, Hermannstadt și CFR Cluj.

13 este numărul oficial de joc al noului portar dinamovist.

Bine ai venit la Dinamo București, Cristiano Pereira Figueiredo!”, a fost comunicatul FC Dinamo!

Cine este atacantul care vine la Dinamo! Datele jucătorului

Deși au apărut în presă mai multe nume de posibili atacanți care ar putea veni la Dinamo, am aflat până la urmă numele viitorului vârf dinamovist.

Dinamo s-a chinuit teribil de mult în prima parte a sezonului, au fost încercați foarte mulți atacanți, însă fără succes, iar până acum mai avem un singur vârf în lot, este vorba despre Mirko Ivanovski. Dar, Dinamo va mai avea un vârf în lot, este vorba despre Nikola Mandic, un vârf croat de 1.78, născut în 1995, care vine din prima ligă a Bosniei. Informația prezentată de GSP a fost confirmată și de sursele RD1948! Jucătorul este așteptat în week-end în București

Acesta a evoluat până în iarnă pentru Rudar Prijedor, unde a marcat 6 goluri și a oferit 2 pase decisive. În carieră a mai evoluat în primele două ligi din Slovenia, la fel ca în Croația.

Cel mai mult a evoluat pentru FK Krupa na Vrbasu din Bosnia, 12 goluri și 3 assisturi în 52 de meciuri. Pentru Osijek, poate cea mai cunoscută echipa din carieră atacantului, are 3 goluri și 4 pase decisive în 51 de meciuri.

Nu este un marcator înnăscut, din datele pe care le-am putut culege, a fost folosit pe mai multe posturi, poate juca în spatele vârfului, dar și în benzi. Are în medie 1.76 șuturi pe poartă (32% din ele sunt cadrate). Are 3.73 încercări de driblinguri pe meci (52% reușite), iar media de goluri este de 0.17 pe meci, nicidecum impresionantă.

16.3 pase pe meci în medie oferă Mandic (65% reușite) și primește în medie 10 pase pe meci.

Comparativ, Ivanovski are 1.34 șuturi per meci (50% pe poartă), 2.53 încercări de dribling per meci (47% reușite), însă media de goluri este 0.15 (incluzând și amicalul cu Farul). Ivanovski este un mai bun pasator, în medie tot 16 pase pe meci oferă, dar un procentaj mai bun de pase corecte (74%).

loading...

Lasă un răspuns