O victorie și o înfrângere pentru echipele de juniori! Decizii importante luate la nivel de CCJ

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Iulian Matei este noul coordonator al CCJ la Dinamo și pentru finalul de sezon, s-a luat o decizie foarte bună, care ar fi trebuit luată încă de la începutul sezonului.

Juniorii de la U17 au făcut trecerea la U19, în vreme ce juniorii U16 au făcut trecerea la U17. De aceea, Marius Oprișan este noul antrenor la U17, cel care a pregătit echipa U16, în vreme ce fostul antrenor, Ionel Augustin, a trecut la departamentul de scouting. Aproape toti juniorii U19 au făcut trecerea definitivă la Dinamo B, care mâine va juca pe teren propriu cu Tunari, în antepenultima etapă din liga a treia. Meciul va fi transmis în direct de Radio Dinamo1948!

Dinamo a disputat ieri două meciuri în Liga Elitelor. FC Dinamo a anunțat rezultatele obținute de echipele U19 și U17, un dus rece și unul cald. Mai jos aveți rezultatele și marcatorii:

Liga Elitelor U19 (seria Est, etapa a 16-a)
Dinamo București U19 vs Academica Clinceni U19 4-2 (1-1)
Tiberiu Mistode (22), Cristian Delciu (54, 84) și Daniel Stan (62) au înscris golurile roș-albilor pregătiți de Gheorghe Mihali  în meciul cu echipa similară a clubului Academica Clinceni, câștigat de Dinamo București U19, scor 4-2 (1-1) pe teren propriu, în Liga Elitelor (etapa 16-a).

Alexandru Stoian – David Polivanov, Mario Pavel, Matei Țapurin, Costin Amzar – Cristian Delciu (83 Marius Dragomir), Alin Stan (54 Daniel Constantin), Narcis Lăcătuș – Cătălin Grigore (60 Daniel Stan), Tiberiu Curea (64 Daniel Dinu), Tiberiu Mistode (64 Mădălin Mitroi) au evoluat pentru echipa noastră formată din jucători sub 19 ani.

Liga Elitelor U17 (seria Est, etapa a 16-a)
Dinamo București U17 vs Academica Clinceni U17 1-4 (1-1)
Formată din juniori născuți în anul 2005, Dinamo București U17 a pierdut duelul cu ilfovenii din Clinceni în Liga Elitelor U17, scor 1-4 pe „Granitul”.

Eduard Chioveanu – Sergiu Dogaru, Damian Constantin, Alexandru Cune, Ștefan Dodoc (87 Mihai Boeru) – Roberto Vasile, Florin Neculai, Alexandru Flaugiu – Vlăduț Stanciu (35 Vlad Borunceanu, 77 Robert Rotaru), Martin Toma (87 Patrick Tonea), Eusebiu Doncioiu au jucat pentru echipa antrenată de Marius Oprișan.

Dinamo U19 ocupă locul 7 din 10, la foarte mare distanță de primele două clasate, pentru prima dată după foarte multă vreme am ratat calificarea în faza semifinală, însă cu siguranță din sezonul următor vom fi cu mult mai competitivi, mai ales că se așază lucrurile și la CCJ, după venirile lui Iulian Matei și Sorin Colceag, plus îndepărtarea lui Emil Ursu. Cornel Țălnar nu mai face nici el parte din proiectul CCJ.

Dinamo U17 stă ceva mai bine în clasament, însă fără șanse de a merge în faza semifinală, după ultimele înfrângeri înregistrate, de aceea s-a și luat decizia de a face acest schimb de generații din mers. Dinamo U17 este pe locul 3, cu 6 puncte mai puțin față de poziția secundă, dar Viitorul Constanța are și un meci mai puțin disputat.

Echipa secundă a clubului este pe locul 6 în liga a treia, la egalitate cu Rapid II București, cu 18 puncte. Tunari, adversara noastră de mâine, ocupă locul 5 cu 23 de puncte. 

Dinamo U19 și Dinamo U17 vor juca etapa viitoare în Liga Elitelor tot pe teren propriu împotriva echipelor similare ale clubului FC Botoșani, ambele partide fiind programate sâmbătă, 17 aprilie, la ora 12:00, respectiv la ora 14:00, pe stadionul „Granitul” din Capitală.

loading...

Lasă un răspuns