O singură entitate! Însă când?

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

La Dinamo nu avem parte de foarte multe noutăți în ultimele zile și așteptăm să vedem exact ce se va întâmpla cu numirea viitorului administrator special, AGA, negocierile lui Serdean cu investitorul interesat.

Zi de zi apar noi probleme, Negoiță evacuează echipa din zona de cazare de la Saftica, astfel încât jucătorii revin în clădirea veche. Despre problemele financiare nu are sens să mai menționez, noi depunem eforturi pentru a strânge bani și pentru a ajuta clubul în această perioadă critică.

Însă în prim plan au venit cei de la CS Dinamo, care au reușit ieri să promoveze în liga a treia, după barajul disputat cu Venus Independența. Un rezultat normal, astfel că echipa CS-ului reușește să promoveze după doar un prim sezon de existență. Dar întrebările și discuțiile despre echipa manageriată de Dănuț Lupu și antrenată de Daniel Iftodi au apărut cu ceva timp în urmă.

Inevitabil, suporterii și-au pus întrebări cu privire la crearea acestei echipe și au început să facă comparații cu ceea ce se întâmplă la CSA și FCSB. Din punctul meu de vedere, nu suntem în niciun fel acolo și aș vrea să punctez anumite aspecte.

Care este scopul? Echipa a fost creată în vara anului trecut și a fost înscrisă în competiție în liga a patra. Conform declarațiilor oferite de Ionuț Popa, președintele CS Dinamo, dar și din informațiile primite dinspre club și CNI, era și o condiție necesară pentru construcția viitorului stadion Dinamo. Dar și în ce a declarat ieri la Digisport, reiese acest aspect, echipa a fost creată pentru a asigura continuitate pentru juniorii de la CS Dinamo.

,,Am spus foarte clar că înființăm această echipă doar pentru a avea continuitate și pentru academia de fotbal pe care am înființat-o, să dăm ocazia jucătorilor de la U19 și U17 să aibă unde să evolueze. Din punct de vedere sportiv, ăsta a fost targetul” Ionut Popa

A fi sau a nu fi Dinamo? Din toate declarațiile, nu a transmis nimeni dinspre CS că se contestă în vreun fel identitatea echipei care evoluează acum în al doilea eșalon. Înțeleg și ei destul de bine faptul că suporterii sunt alături de echipa care a avut continuitate din 1948 și nu poate veni o echipa înființată în 2021 să spună că este de fapt echipa adevărată.

Totuși, rămâne problema, de ce să avem două echipe Dinamo, de ce resursele să fie disipate, de ce să nu existe o entitate comună numită Dinamo, astfel încât să avem și noi sprijin din partea CS?

Fuziune imposibilă…acum! În această vară, odată cu retrogradarea echipei, au fost purtate discuții între Răzvan Zăvăleanu și cei de la CS, cu privire la găsirea unei forme concrete de colaborare între cele două entități, mai exact, CS să vină în acționariat. Dar ținând cont de situația delicată a societății, din punct de vedere financiar, acest lucru nu a fost posibil. Merg tot pe declarațiile lui Ionuț Popa:

,,Nu există nicio opoziție! Este o opoziție față de o asociere cu o societate în prag de faliment, de acord, pentru că oamenii de afaceri și oamenii potenți care au stat alături de echipă au întrebat, în momentul în care s-a discutat o eventuală colaborare: Cu ce bani trebuie să venim? S-a spus o sumă și… ce primim? O garanție? Adică noi dădeam trei milioane de euro și, a doua zi, aveam de plătit alte câteva milioane și nu exista nici măcar garanția unei continuități. Ideea este simplă!”

Totodată, președintele lui Dinamo a dat asigurări că nu se dorește o competiție între cele două echipe și atâta timp cât actuala echipa este în viață, nu se dorește o scindare în rândul fanilor:

,,Nu mergem la capăt cu proiectul, până în Liga 1, dacă actuala echipă nu va dispărea. Vom discuta și cu dumnealor. Am avut mai multe discuții. Nu este eficient nici din punct al marketingului să avem două echipe Dinamo, nici pentru suporteri. Ce facem, împărțim suporterii?”

Cu ochii pe viitor! În momentul de față, avem o echipă în liga a doua cu extrem de multe datorii, în prag de faliment, ne place sau nu, asta este situația, ignor acum negocierile pe care Serdean le poartă pentru cedarea pachetului de acțiuni, nu există nimic concret. Concret, știu că suntem cu mari probleme financiare și avem misiunea foarte grea de a însănătoși clubul acesta financiar. Va fi un proces de durată.

Avem totodată o echipă acum în liga a treia, care poate deveni mult mai importantă, în contextul în care echipa noastră, Dinamo al nostru, ar ajunge la deznodământul pe care nu îl dorim. Atunci, din toate declarațiile lor, reiese că vor să fie în prim plan, să fie acea plasă de siguranță. O plasa de siguranță care nu va fi unanim acceptată de suflarea dinamovistă, deoarece este evident, continuitatea ar dispărea și nu ar fi acel Dinamo cu care noi am crescut, oricât am vrea să spunem.

Eu voi urmări îndeaproape tot ce se va întâmplă cu proiectul CS Dinamo, cum va evolua, cum vor evolua declarațiile venite dinspre CS, care nu acum nu indică în niciun fel că avem o situație similară cu ce se întâmplă la FCSB-CSA.

Dar pentru a putea vorbi despre o fuziune, despre o colaborare pe viitor, avem o condiție necesară și obligatorie: Dinamo al nostru să supraviețuiască, să reziste în aceste luni în care mulți ne prezic falimentul. Dacă noi rezistăm, dacă noi insănătosim clubul financiar, dacă rezolvăm problema acționariatului, atunci nu va mai exista niciun fel de impediment ca cele două entităti să colaboreze.

În final, sper că cele două părți să fie în dialog continuu, să nu meargă fiecare pe drumul lui, că atunci este calea cu adevărat către un dezastru, din toate punctele de vedere…

loading...

Lasă un răspuns