O noua victorie pentru echipa de handbal!

CS DinamoEditorial

Supercampionii de la handbal isi continua parcurusul excelent din Liga Nationala de Handbal, iar aseara au obtinut un nou succes in campionat.

Dulaii lui Voica nu au avut parte de un meci facil, au intalnit un adversar, CSU Suceava, care inca isi joaca sansa de a merge in play-off. Inceputul de meci a apartinut lui Dinamo, jucatorii nostri avand 10-5, insa gazdele au revenit in joc si la pauza tabela indica 16-15 pentru cei din Suceva, ce il au pe banca pe fostul nostru jucator, Adrian Chirut.

In repriza secunda insa Dinamo a aratat de ce este campioana Romaniei si a fortat victoria, revenind in avantaj destul de repede, plusul de valoare si-a spus cuvantul, iar la final diferenta a fost de 5 goluri, 34-29. Totusi, cam multe goluri primite de Dinamo, in urmatoarele partide trebuie sa fim ceva mai atenti in defensiva. Cel mai bun marcator al dinamovistilor a fost Sajad, revenit dupa accidentare, cu 9 reusite. Vrankovic a reusit 6 goluri, iar Ragot 5.

Clasamentul arata foarte bine pentru Dinamo, avem un avantaj de 9 puncte fata de a doua clasata, Potaissa Turda, care are si un meci mai mult disputat. Tot cu un meci mai mult disputat este echipa clasata pe locul 3, CSM Bucuresti. Adversara de joi din sala Dinamo, Dobrogea Sud, care a condus campionatul in prima parte a sezonului, se regaseste pe locul 4, insa cu un meci mai putin fata de Dinamo si cu doua mai putin fata de Turda si Odorhei. Constantenii au 12 puncte in minus fata de Dinamo. In aceasta dupa-amiaza vor juca impotriva moldovenilor de la HC Vaslui pe teren propriu, astfel ca pot egala pe Turda in clasament.

Astfel, duelul de joi din sala Dinamo, ce va incepe de la ora 18:00, va fi decisiv pentru ocuparea primului loc. Un succes, care ar veni sa razbune infrangerea din prima parte a sezonului, ne-ar asigura practic prima pozitie la finalul sezonului regular si un adversar teoretic mai facil in play-off. Dupa cum am spus de mai multe ori, avem de-a face cu un sistem foarte ciudat, in care iti poti anula un sezon intreg, daca prinzi o zi proasta in play-off. Pentru ultima pozitie din play-off pare ca lupta se da intre Dunarea Calarasi, HC Vaslui si Steaua Bucuresti, cele trei echipe fiind despartite de un punct, dar odata cu retragerea celor din Resita, calculele sunt prea complicate pentru a va spune care are cele mai mari sanse. Ar fi interesant un duel cu Steaua, as prefera sa evitam Dunarea Calarasi, in revenire de forma, au terminat la egalitate la Odorhei, desi au avut avans de 2 goluri cu un minut inainte de final, iar acum 2 runde au invins pe Dobrogea Sud. In 2 saptamani vom avea si noi deplasare la Calarasi, un clasic deja al handbalului romanesc.

Ca informatie de ultim moment, intrarea in sala Dinamo la meciul de joi se va face pe baza de bilete, va vom anunta costul unui tichet si de cand se pot achizitiona de la sala Dinamo!