AcasăEditorialO nouă oportunitate?

O nouă oportunitate?

În ultima perioada un jucător care părea să fi intrat într-un con de umbră și care să dispară ușor, ușor din anturajul primei echipe, poate să redevină o soluție.

Dinamo II a învins ieri pe Fcsb II în deplasare cu un scor de neprezentare, 3-0 a fost în final, toate golurile venind pe final de meci. Cătălin Măgureanu a reușit o dublă. A fost a treia reușită pentru un jucător care își trecuse în cont primul gol pentru Dinamo II din acest sezon în urmă cu două etape, într-un alt succes convingătoare, în deplasare la Argeș II. Victoria de ieri a fost al treilea succes consecutiv pentru o echipă care a ajuns în zona de play-off.

Însă Cătălin Măgureanu a epuizat golurile ieri, a păstrat câteva și pentru amicalul de astăzi cu Petrolul, meci câștigat pe final de Dinamo cu scorul de 3-2, Măgureanu a intrat în minutul 77 în locul lui Gabi Torje și a adus victoria echipei noastre.

Patru goluri în mai puțin de 24 de ore pentru un jucător remarcat pentru prima echipă de Cosmin Contra, care l-a și debutat în urmă cu mai bine de un an de zile. Odată cu plecarea lui Cosmin Contra, șansele lui Cătălin Măgureanu s-au diminuat și am început să îl vedem tot mai mult la echipa a doua, însă fără mari realizări.

În acest sezon, a fost coborât puțin, nu mai este folosit vârf și se pare că se descurcă de minune, și-a trecut în cont și câteva pase decisive, în meciul cu Rapid II a pasat la ambele reușite. Un fotbalist care promitea mult, încă este foarte tânăr, are 21 de ani, așadar are încă multe de spus în fotbal. El a fost golgheter al echipei U19, în ultimul an de juniorat, sperăm să fie momentul în care să fi prins încredere și odată cu golurile marcate, să îi demonstreze lui Rednic faptul că este soluție și pentru prima echipă!

Ce decizii a luat Rednic după meciul de astăzi

Dinamo a organizat astăzi un meci test împotriva echipei de eșalon secund, Petrolul Ploiești.

Echipa noastră a câștigat meciul cu 3-2, pentru alb roșii au înscris : Grigore (6) și Măgureanu (85 & 90). După dubla reușită ieri în meciul câștigat de echipa secundă în fața celor de la Fcsb 2, Măgureanu recidivează astăzi și și la prima echipă și reușește dublă.

Eșanu (46 Iliev) – Nica (67 Borcea), Almeida (72 Dudea), Grigore, Radu – Torje (77 Măgureanu), Răuță (46 Crețu), Filip, Sorescu – Țîră (46 Itu), Cisse (46 Ivanovski) au evoluat pentru echipa noastră.

Meciul a fost un bun prilej pentru Rednic să îl vadă la treaba pe atacantul venit în probe, Salif Cisse, cel care nu are un C.V. impresionant. Atacantul se pare că nu l-a convins pe Rednic și nu va fi păstrat de antrenorul dinamovist, anunță Fanatik. Rednic l-a putut urmări îndeaproape pe Cătălin Măgureanu, care a marcat o dublă astăzi, după ce reușise o dublă și pentru echipa secundă în meciul cu Fcsb. De altfel, Cătălin Măgureanu traversează o perioada excelență cu 5 goluri marcate în ultimele săptămâni.

Michel Espinosa nu a evoluat astăzi și motivul este unul foarte logic, jucătorul nu a vrut să dea probe, iar din moment ce nu are contractul semnat cu Dinamo, nu putea să riște o accidentare. Dar din ultimele informații, Rednic este mulțumit de ceea ce a arătat la antrenamente, astfel că este de așteptat să semneze în următoarele zile.

Dinamo mai are nevoie de un fundaș dreapta, rămâne de văzut dacă Rednic va mai caută un vârf sau vom merge la luptă cu cei pe care îi avem acum în lot. Moldoveanu nu a evoluat astăzi, fiind trecut pe lista accidentatilor.

DINAMO București: Eșanu – Nica, Almeida, Grigore, Radu – Torje, Răuță, Filip, Sorescu – Țîră, Cisse
Antrenor: Mircea Rednic

Rezerve: Iliev – Dudea, Crețu, Ivanovski, Itu, Borcea, Măgureanu, Espinosa
Accidentați: Mihaiu, Ehmann, Neicuțescu, Popa, Matei, Moldoveanu
Loturi naționale: Giafer, Bani, Amzar, Bordușanu

PETROLUL Ploiești: Avram – Rus, Lică, Manolache, Oprea – Chindriș, Takayuki – Constantinescu, Buia, Tudor – Jarovic
Antrenor: Nicolae Constantin

Rezerve: Jercălău – Olaru, Pîrvulescu, Pană, Cebotaru, Vajushi, Bratu, Măzărache, Stoica, Tucaliuc
Accidentați: Diarra, Meijers, Coman, Loturi naționale: Țicu, Boțogan, Arbitru: Bogdan Dumitrache (București), Asistent 1: Ionuț Neacșu (București), Asistent 2: Ștefan Dumitrache (București)

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare