O lună decisivă

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Luna decembrie a venit, ne apropiem de finalul anului, dar acest final de an este unul diferit.

Finalul de an a adus în decursul timpului schimbări majore poporului român. De data aceasta se pare că va fi la fel. Luna decembrie aduce două lupte diferite pentru echipa noastră. Cea în plan sportiv se încheie destul de repede, pe data de 6 decembrie vom trage linie, vom cunoaște dacă mai avem sau nu șanse pentru a merge în play-off, doar o victorie ne menține în cursa. În Cupa României avem șanse de a merge mai departe, dar nu depindem doar de noi, însă la fel că în cazul meciului de campionat, ne trebuie victorie.

Însă cea mai importantă bătălie este cea în plan financiar, în încercarea de reorganizare, este lupta pentru supraviețuire, dacă e să fiu dramatic. Este lupta pentru un viitor mai bun al acestui club atât de greu încercat, atât de atacat și sfâșiat de oameni cu interese obscure. Acest club pe care noi îl iubim și pe care îl dorim acolo sus, unde a mai fost, poate primi o nouă șansă începând c 5 decembrie când așteptăm decizia. Nu așteptăm o nouă amânare, toți fanii dorim un deznodământ favorabil și de atunci vor fi altele perspectivele clubului. 

Datorii mai mici, ieșirea din ecuație a unor indivizi care nu și-au  urmărit decât propriul interes obscur și care s-au pus contră la toate încercările de redresare ale acestui club. Clubul ar ajunge în mâinile suporterilor, ce care au susținut în acești ani clubul Dinamo, nu pentru a rămâne acolo, dar pentru a putea atrage acei investitori dornici să pună umărul la scoaterea din anonimat a brandului Dinamo.

Vine răsplata și pentru noi, după toate eforturile, pe care nu le dorim a fi fost în zadar? Luna decembrie va aduce aceste răspunsuri, sperăm noi chiar pe dată de 5.

Asta este dorința mea pentru noi toți dinamoviștii, cadoul suprem pentru orice suporter, care a fost implicat în toți acești ani foarte grei.

,,Cei care vin să investească nu vin într-un lor unde este aparent provizorat, ei înțeleg situația lui Dinamo, vor veni în momentul în care situația juridică este rezolvată. Nu trebuie să ne mire faptul că ei nu aruncă cu bani acum, în această situație, ei trebuie să demonstreze că fac un lucru sănătos. Nefiind vorba de un patron, fiind vorba de fonduri de investiții, au niște reguli cu care lucrează, trebuie un mediu stabil, până când nu avem un plan de reorganizare aprobat de judecător, nu avem un mediu stabil. Dinamo are prezentul greoi, dar viitorul asigurat.

Există investitori în așteptare, suntem în altă etapă față de etapa în care căutam, tatonam, grupam, încercam să îi unificăm între ei, am creat o situație în care știm mecanismul și cum se va întâmpla, pe un mediu stabil juridic.

Juridic vorbind, mai poate apărea o etapă de 2-3-4 săptămâni, dacă ne gândim și la sărbători. Ar mai putea apărea o chestiune de anumită natură, pe care nu vreau să o indic, celor care vor să facă șicane, total aiuristice, care să mai blocheze 2 săptămâni din punct de vedere juridic. Dacă mai punem aceste 2 săptămâni, atunci să spunem că în maxim 2 săptămâni și totul este simplu. Suntem unde trebuie, nu este o problemă majoră. Știu că cei care ne ascultă ar vrea să știe ce se întâmplă cu exactitate, le spun că se întâmplă bine. Din punct de vedere al unui Dinamo stabilizat, se întâmplă bine”, a spus Dorin Iacob la Radio Dinamo1948

La mulți ani, dinamoviști!

La mulți ani, români!

Și nu uitați…DOAR DINAMO BUCUREȘTI!

loading...

Lasă un răspuns