O gură de oxigen!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astăzi a fost un meci extrem de important pentru echipa noastră.

La avancronica scrisă de dimineață, dar și în emisiunea realizată cu o oră înainte de meci, spuneam că pentru noi nu există alt rezultat în afară de victorie, dacă vrem să mai sperăm la ceva în acest sezon, chiar și barajul începea să devină tot mai complicat, chiar dacă Hermannstadt și Iași au pierdut. Da, am fi egalat Hermannstadtul în eventualitatea unui egal, dar nu poți să mergi din rezultat prost în rezultat prost și să te aștepți că dintr-o dată vei învinge tot. Am ezitat să mai dau pronosticuri, dar simțeam că va fi bine astăzi.

Aveam nevoie de această victorie că de AER și din fericire, succesul nu ne-a mai ocolit. Nici șansa de data asta, pentru că au fost câteva ocazii în care a părut că iar nu avem acea doză de șansă, dar trebuie să recunoaștem, că au fost două momente în care ne-a stat inima, cel puțin la ieșirea hazardată a lui Esanu, probabil fiecare dintre noi a urlat, ori măcar ne-a stat vreme de o secundă inima, când am văzut cum mingea se scurge spre poartă.

S-a terminat 2-0, un rezultat bun, un rezultat care ne permite să luptăm în continuare cu șanse. Pentru salvarea directă, în continuare avem foarte mult de tras, calculele rămân simple, dar greu de indeplinit, parcurs perfect până la final, victorii pe linie, altfel e foarte greu. Ne-am apropiat la 5 puncte de Voluntari, dar ne trebuie victorie duminică la Ovidiu, pentru a reduce diferența față de Viitorul la un singur punct. Apoi, ne dăm parte în parte cu restul echipelor, cu Hermannstadt, Iași, Argeș și Chindia. Dar nu am fi putut discuta despre această posibilitate, fără victoria de astăzi.

Dar dincolo de lupta pentru salvarea directă, ne oferă o șansă în plus acum și pentru baraj, mărim diferența față de Iași la 4 puncte și trecem peste Hermannstadt, echipa care va veni peste 10 zile în Ștefan cel Mare, vom avea două finale cu ultimele două clasate, asta este cert. Repet, nu puteai să mergi din înfrângere în înfrângere și să speri că vei putea obține ceva pe final de sezon.

Da, victoria asta ar fi trebuit să vină mult mai devreme, a venit târziu, dar încă nu putem spune că este prea târziu, din fericire pentru noi. Acum trebuie să ne facem treaba în continuare și atunci când vom trage linie, vom vedea exact unde ne situăm, important este să nu fim pe unul din ultimele două locuri.

Respirăm puțin ușurați astăzi, ne revine puțin încredere, avem din nou puls, pacientul nu este mort, DINAMO LUPTĂ ÎN CONTINUARE!

Avem două zile în care ne putem liniști și noi, să avem cât de cât sărbători mai liniștite, să privim cu o oarecare mai mare încredere către următoarele dueluri. Acum trebuie să ne facem și noi treaba în continuare, să mai cumpărăm bilete, care asigură supraviețuirea clubului în aceste momente dificile, să nu uităm să ne facem și noi datoria!

DOAR DINAMO BUCUREȘTI!

ÎMPREUNĂ VOM REUȘI SĂ NE SALVĂM!

loading...

Lasă un răspuns