„Nu suntem dezamagiti de jucatori”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo nu a reusit sa castige nici meciul cu Astra si viitorul lui Contra la echipa este incert.

Alex Coutou, directorul general al clubului, nu a spus nimic despre viitorul lui Contra la carma echipei, dar tehnicianul dinamovist a recunoscut faptul ca va purta o discutie cu conducerea clubului astazi:

„Clar un punct e mai bun decat nimic, dar voiam sa castigam si avem nevoie sa invingem. Din pacate, avem probleme in a marca. Toti din club suntem ingrijorati pentru ca suntem pe un loc pe care Dinamo nu ar trebui sa fie, intr-o situatie normala. Trebuie sa muncim foarte mult pentru a ne reveni in viitor.

Nu suntem dezamagiti de jucatori, dar trebuie sa imbunatatim si nivelul individual. E mult stres, presiune, sunt probleme pe care trebuie sa le rezolvam. Lucram din greu pentru a aduce bani, poate nu asta e problema, ci fotbalul…Producem fotbal, iar banii sunt o unealta de a fi mai bun in fiecare zi”, a declarat dupa meciul cu Astra, directorul general al lui Dinamo, Alex Couto.

„Cortacero e bine, e sanatos, am vorbit cu el azi (n.red. – ieri). E ingrijorat de situatia echipei! Da, banii vin saptamana viitoare”, a mai precizat acesta.

„Daca primesc un telefon, ma astept la o discutie civilizata, apoi vedem ce se intampla. Pana acum, n-a fost niciun interes. Nu cred ca i-as dezamagi pe fani daca nu as veni. Nu pot sa ma arunc cu capul inainte. Am contribuit o data la salvarea echipei, dar nu pot fi ales doar pentru acest gen de probleme. Daca ar fi sa vina interesul, ne asezam sa vedem care sunt datele problemei” a spus Multescu

CE A SPUS CONTRA LA CONFERINTA DE PRESA:

“Cel putin am luat un punct, nu a fost un meci bun facut de echipa noastra, un punct meritat. Nu merita nicio echipa sa castige. Am aasteptat mult mai mult de la acest joc, de la jucatori. Tot ce se intampla in jurul echipei, toata tensiunea care s-a creat in aceste 2 luni de zile, afecteaza randamentul. Incerc sa lucrez cu ei la antrenamente, acolo exista acea relaxare si lucrurile functioneaza bine, din pacate presiunea jocului, a punctelor, isi face simtita prezenta, toate problemele care sunt in jurul echipei. Nu putem sa ne exprimam la adevarata valoare, asta mi-as fi dorit, sa se exprime la adevarata lor valoare

Ma bucur pentru Magaye, nu este inca 100% pregatit, probabil acest gol ii va da incredere pe viitor, sunt alti jucatori care dau un randament sub nivelul pe care ar trebui sa il dea. Ne lipseste linistea la toate nivelele, o victorie ar calma spiritele, dar linistea in principal la nivelul echipei, sa se asterne si sa se rezolve toate problemele. Cu o victorie dupa, lucrurile pot functiona mult mai bine

Sunt foarte dezamagit, am asteptat foarte multe de la acest joc, am avut o posesie buna in prima repriza, dar in ultimii 30 de metri, jucatorii care ar trebui sa dezechilibreze apararile supraaglomerate, nu am reusit nimic, nicio actiune, niciun sut, un-doi, nimic care sa destabilizam apararea Astrei. Ei au stat bine tactic, ma asteptam dupa venirea lui Neagoe, pleaca bine pe contraatac, avand Budescu servantul, Gheorghe si Stahl cu viteza. Asteptam mult mai mult de la jucatorii nostri de valoare.

Daca vrem ca lucrurile sa inceapa sa functioneze bine, trebuie in cel mai scurt timp trebuie rezolvate probleme, inclusiv la nivel de jucatori, ei trebuie sa aiba o tresarire de orgoliu. Cum am mai spus, tot ce se intampla in jurul echipei, afecteaza si din pacate, nu sunt cel mai bun psiholog din lume ca sa intru in mintea jucatorilor si sa ii fac sa inteleaga ca datoria noastra este pe teren si sa scoatem echipa din subsolul clasamentului.

Referitor la viitorul sau la Dinamo, daca crede ca mai poate continua: “As vrea sa port o discutie cu directorul sportiv si cred ca ei isi doresc asta, sa spunem lucrurilor pe nume, sa avem aceasta discutie cat mai repede.”

Mai sunt 5 etape de campionat, urmeaza duelul cu Voluntari: “La fiecare meci care urmeaza, gandul meu este la victorie, asta le transmit, cu asta incep fiecare zi de antrenament, cu pozitivitate, incredere, sa ii motivez cat de mult pot eu sa fac asta. Dar se pare ca avem probleme sa castigam acasa, nu am mai castigat de 8 luni de zile, pentru Dinamo este enorm de mult timp. Sa vedem daca lucrurile se vor linisti, sunt semnale ca la inceputul saptamanii vor intra niste bani, atunci se vor linisti putin si vineri sa adunam primele 3 puncte dupa mult timp.

Dinamo poate sa castige orice meci din Liga I, daca jucatorii vor da randamantul ca in repriza secunda cu Botosani, la Medias, cu Fcsb, repriza  adoua cu Craiova, sunt meciuri in care jucatorii si-au aratat adevarata lor valoare, trebuie sa aiba acel nivel. Daca dau randamentul ala, putem sa castigam in fata oricarui adversar.”

loading...

Lasă un răspuns