“Nu am o explicatie pentru faptul ca platile sunt blocate

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a reusit sa castige dupa o lunga perioada de timp, dar incertitudinea este la cote ridicate in club.

Jucatorii sunt neplatiti si din partea conducerii vin doar promisiuni. Dorin Serdean, presedintele CA al lui Dinamo, a vorbit despre faptul ca jucatorii ar trebui sa se motiveze doar prin simplu fapt ca sunt componenti ai lotului lui Dinamo. Mai mult,acesta nu poate sa explice de ce platile intarzie, dar totusi spune ca este pregatita o AGA pentru a se face o marire de capital, desi in club nu a mai ajuns niciun ban de luni bune:

DORIN SERDEAN: “Eu imi aduc aminte ca au trecut 2 luni de la ultima victorie in campionat, a fost pe 21 septembrie, am castigat dupa 2 luni, sper sa ne descatuseze din toate punctele de vedere.

Jucatorii au inteles ca joaca la Dinamo, Dinamo inseamna o echipa mare, un club mare, ei ar trebui sa fie mandri ca joaca aici, de aceea au ajuns aici. Nu pot sa neg ca nu sunt intarzieri, din fericire suntem in grafic pentru platile stringente, nu este usor, sper sa depasim momentele dificile. Pentru jucatori, faptul ca sunt la Dinamo, ar trebui sa fie prima motivatie. Nici eu nu sunt fericit ca nu mi-am primit banii la timp, dar ce sa fac?

Trebuie sa se termine starea asta, avem un deadline pe 30 noiembrie, trebuie sa iesim cu bine, sa rezolvam problema aceasta, saptamana viitoare ar trebui sa o transam favorabil noua. Poate fi cel mult o alta insolventa, exista un scenariu, nu este de dorit, nu ar trebui sa ajungem acolo.

Legat de Contra, Pablo Cortacero poarta discutiile cu Cosmin Contra. Antrenori care sa vina la Dinamo se gasesc.

Tinem legatura cu fanii, cu suporterii din programul DDB, nu stim daca mai sunt dispusi sa investeasca, nu stim daca va fi cazul. Totul se leaga de faptul ca Pablo Cortacero a convocat o AGA privind ordinea de zi, unul se refera la marirea de capital. Nu am nicio explicatie pentru faptul ca sunt blocate platile. Acea marire de capital ar genera o liniste in clubul nostru.

COSMIN CONTRA INAINTE DE MECI: “Vor pleca tot mai multi oameni, atata timp cat situatia este cum este la nivel administrativ. Vor pleca mult mai multi oameni. Exista o stare agravata la nivel de club, oamenii au viata lor, familiile lor. Dar asta nu este o scuza, trebuie sa fim capabili sa dam lucrurile la o parte si sa fim capabili sa avem rezultate.

Sper ca in ceasul al 12-lea sa se rezolve aceste probleme, pentru ca este o situatie dramatica. Daca suntem la joc, inseamna ca s-au gasit banii necesari sa jucam, acum trebuie sa dam ce avem mai bun si sa incercam sa castigam meciul. Eu am ales sa nu ii bag pe jucatori in cantonament, sunt profesionisti, am ales aceasta solutie, sa vina direct la meci.

Eu am venit cu o propunere, din pacate propunerea pe care am avut-o fata de conducatori a fost de forte bun-simt, dar nu am avut raspunsul pe care il asteptam. Amandoua partile vrem sa ne despartim. Dar ei nu vor sa avem calea amiabila. Nu va avea de pierdut decat clubul. Nu ma mai identific cu minciunile de la acest club. Vrem sa ne despartim unii de altii si ar trebui sa fie mai seriosi si sa incerce sa ne despartim pe cale amiabila”,

loading...

Lasă un răspuns