Nu am jucat nimic, gazdele au simulat odios și ne îndepărtăm de play-off

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Iași s-au întâlnit în meci direct, într-o adevărată finală pentru play-off.

Înainte de meci au avut loc două rezultate indirecte bune pentru Dinamo, vineri seară Buzău pierdea pe teren propriu cu Chiajna, în vreme ce Slobozia a remizat cu Unirea Dej. Astfel, în cazul unui rezultat favorabil astăzi, adică o victorie, Dinamo putea să se apropie și mai mult de zona de play-off, practic să depindem doar de noi.

Burcă a efectuat câteva schimbări în formula de start, unele forțate de starea fizică a unor jucători, Iglesiasi nu a fost nici măcar în lot, accidentarea din meciul cu Buzău a fost ceva mai gravă decât se credea inițial. Borcea a fost trimis în primul 11, în locul unui Lamine Ghezali din ce în ce mai șters, iar Ben a fost folosit la mijloc:

ONCESCU- MOURA, PATRICHE, GIAFER, ȘERBAN- BENA, GORKA, I. ROȘU- BORCEA, BANI, BUHĂESCU

Rezerve: Fara, Dudea, Țiră, Tomozei, N.Roșu, Amzar, Pop, Delciu, Ghezali

După un start în care gazdele au venit peste noi, Dinamo a reușit să echilibreze și am avut câteva șanse bune, câteva ocazii, prin Bani, Borcea, așa cum era de așteptat, echipa noastră să aibă posesia.

Peste 400 de fani dinamoviști au fost prezenți în peluza dinamovistă, o galerie și mai numeroasă decât cea a gazdelor, în continuare Dinamo este echipa care atrage un număr mare de fani în deplasare , mai ales că era și un meci important, cu implicații în lupta pentru play-off.

După câteva minute în care Dinamo a avut posesia și a avut inițativa, Iașiul a revenit și ea în joc, partidă foarte echilibrată.

Valentin Borcea a îndeplinit rolul de creator de joc după ieșirea lui Dani Iglesias, singurul care este capabil să dribleze, să scoată oameni din joc, cel mai dotat jucător din punct de vedere tehnic. El i-a dat o pasă excelentă lui Vasile Buhăescu în minutul 24, a fost offside, dar oricum Vasile ratase.

Din păcate, nu a fost un meci foarte reușit al echipei noastre, fără mari ocazii de poartă, Dinamo totuși avea nevoie de victorie și nu reușea să creeze pericol la poarta adversă. 0-0 la pauză, urmau 45 de minute în care echipa noastră putea forța victoria.

Din păcate, repriză a doua a început foarte slab pentru Dinamo și gazdele au marcat în urma unei noi erori în defensivă, Hlistei marchează spectaculos, dar singur din mijlocul careului. Burcă nu a schimbat la pauză, dar schimbă imediat cu Nelut Roșu și Costi Amzar. Eram obligați să obținem cel puțin un egal, pentru a nu ieși total din cărți pentru play-off.

Niciun șut la poartă în primele 15 minute din repriza a doua și a fost introdus Alexandru Pop în locul lui Bani, trecem la sistem cu 2 atacanți. Din păcate, absolut zero pe faza ofensivă pentru Dinamo. Dar trebuie să punctez că nu s-a jucat, au simulat odios cei de la Iași, au stat pe jos absolut jenant, dar scopul scuză mijloacele, noi nu am jucat nimic, trebuie să ne asumăm acest lucru și șansele la play-off sunt foarte, foarte mici în momentul de față, trebuie să recunosc. Nu știu dacă s-au jucat 20 de minute de fotbal, dar mi s-a părut foarte jenant modul în care am arătat din punct de vedere ofensiv.

loading...

Lasă un răspuns