Noutăți pentru postul U19

Stiri Dinamo

Scris de:

Accidentarea lui Antonio Bordusanu a fost o mare lovitură pentru Dinamo.

Momentan nu știm cât va lipsi de pe teren, dar cu siguranță nu va fi apt pentru următoarele meciuri ale echipei noastre, de aceea este nevoie de întăriri pentru acest post.

Transferuri evident că nu se pot efectua, nefiind perioada de mercato, astfel că se merge pe ideea de a promova tineri din propria pepinieră. În afară de Denis Oncescu și Cristian Delciu, nu mai sunt alte variante pentru postul U19 la prima echipă.

Frații Irimia (2006) au marcat recent pentru echipa noastră în Liga de Tineret și au fost chemați la antrenamente.

Dragoș (mijlocaș central) și David (bandă stânga) au marcat pentru Dinamo în duelul cu FCSB. Dragoș Irimia a marcat în minutul 47, în timp ce fratele său David a egalat pentru Dinamo în prelungirile partidei. Cei doi s-au născut pe 26 mai 2006 și au ajuns la Dinamo în 2019, când au venit de la academia de fotbal a lui Dan Chilom.

Ionel Culina, a spus povestea celor doi frați Irimia. ”Câinii” au avut de-a lungul timpului mai mulți frați celebri.

”Mai întâi au fost “Băcuții”, frații Gheorghe și Ladislau, la începutul anilor ’50. Au urmat frații Nunweiller, “câinii roșii”, cei mai cunoscuți în istoria clubului: Ion, Lică, Radu, Victor și Eduard.

Din 1948 și până astăzi, statistica îi mai reține, în tricoul alb-roșu, pe frații Szakacs, Iosif și Ludovic, pe frații Pană, Constantin și Marian, pe frații Chiacu, Tudor și Hristu, ultimii pe listă fiind frații marocani Jaadi, Nabil și Reda”, a scris Ionel Culina, ofiterul de presă al lui Dinamo, pe contul său de Facebook.

În afară de cei doi, la antrenamentele primei echipe va merge și Yanis Cune, un fundaș central extrem de promițător, născut în 2005. Acesta a fost la antrenamentele primei echipe și în perioada de vară, dar nu a fost păstrat în lotul primei echipe.

Conferință de presă înainte de Dinamo-Slatina

Dinamo are un nou meci în liga secundă, de data aceasta împotriva fostei echipe a lui Ovidiu Burcă, CSM Slatina.

Nou-promovata are un parcurs excelent în campionat și se află aproape de zona de play-off, astfel că ne așteptăm la o replică dura. Meciul după cum știm se va juca la Giurgiu, joi, de la ora 17:00, astăzi fiind puse în vânzare biletele pentru acest meci.

Un meci în care Dinamo are nevoie de toate punctele puse în joc pentru a se apropia și mai mult de zona de play-off.

Partida va fi prefațată în cadrul unei conferințe de presă susținută în baza de pregătire de la Săftica, cu o zi înainte de meci, miercuri, de la ora 12:00. Ultima conferință de presă organizată înainte de un meci a fost pentru partida cu Steaua, de pe teren propriu, în luna septembrie.

Vom fi prezenți în cadrul conferinței de presă și ea va fi transmisă LIVE atât pe pagina de facebook Radio Dinamo1948, dar și pe canalul de Youtube Radio Dinamo1948.

Vă așteptăm alături de noi miercuri, de la ora 12:00, dar nu uitați, vom transmite LIVE și conferința de presă susținută de clubul CS Dinamo după super duelul cu PSG din Liga Campionilor, la finalul partidei din Sala Polivalentă, la aproximativ 21:30. După cum s-a anunțat deja, partida cu supercampioana Franței se va juca cu casa închisă, lucru care nu s-a mai întâmplat înainte de pandemie în sala polivalentă.

loading...

Lasă un răspuns