Noi detalii foarte interesante despre proiectul asociatiei. Cand va fi lansat

Stiri Dinamo

Scris de:

Razvan Oprea a fost invitat in aceasta dimineata la Digisport si acesta a oferit mai multe detalii despre proiectul asociatiei “Dinamovisti pentru Dinamo”. 

Mai jos aveti cele mai importante declaratii oferite de acesta: 

“Feedbackul a fost unul urias, primul filmulet in care explicam ce ar trebui sa fie acest proiect, are 80 000 de vizualizari. Am primit peste 20 000 de mesaje si au fost 50 000 de comentarii la postarile mele. Dincolo de aceste lucruri, am tacut o vreme, pentru ca am elaborat un statut de functionare.

Noi cream o asociatie non-profit, care sa preia o parte a actiunilor de la Dinamo. Vrem sa asiguram prin asta un buget mai mare lui Dinamo si posibilitatea de a aduce sponsori intr-o ideea foarte sanatoasa de dezvoltare a fotbalului, cum se intampla si la alte echipe. In Elvetia sunt conduse de astfel de asociatii toate echipele.

O asociatie non-profit cum va fi asociatia noastra, ea va cumpara ca si persoana juridica, o parte a actiunilor clubului condus de Negoita. Odata ce va avea controlul asociatia, toti banii care intra din cotizatii, toate formele de colectare pe care le are o asociatie, toti acesti bani vor fi investiti in mod concret in fotbal. In dezvoltarea echipei mari, dar si intr-o academie.

A durat foarte mult sa comparam toate statutele asociatiilor de la Barca, Bayern, Benfica, de tip socios. Ce inseamna socios, un om plateste o cotizatie, primeste un card de membru si cu acel card de membru, va vota in adunarea general. Asociatia in functie de presedintii alesi, va avea un plan pentru Dinamo.

El vine o echipa intreaga, de la presedinte, la antrenor. Acest proiect va avea obiective, daca nu le indeplineste, va pleca. Se fac alegeri din nou dupa 4 ani. Conducerea asociatiei nu este acelasi lucru cu conducerea executiva a SA-ului, care va fi propusa de aceasta asociatie. Cei care vor fi alesi de membri cotizanti, vor pune in aplicare planurile asociaitie. Toate aceste lucruri, pentru a le pune la punct, au durat. Sunt 10 juristi care lucreaza. In cateva saptamani se rezolva.

Pentru a se infiinta, am pus la dispozitie banii membrilor fondatori. Iar in acesti membri fondatori, suntem 5. Mai sunt Pancu Bogdan, un prieten dinamovist, director intr-o multinationala, om cu multa viziune. Ceilalti trei sunt oameni foarte importanti din istoria clubului, nu vreau sa le spun numele pana nu venim in fata intr-o conferinta de presa cu toate detaliile. Vreau sa ii feresc, aceasta a fost intelegerea. In cateva saptamani se va rezolva totul, depindem si de termenele judecatoresti care s-au dat.

Proiectul este foarte serios, statutul are 70 de pagini, de aceea le spun dinamovistilor, sa aiba inca putina rabdare. Am avut intalniri cu multi oameni, au fost deschisi in primul rand la dialog. Cred foarte tare in acest proiect, toti oamenii dinjurul lui Dinamo au primit foarte bine acest proiect, au fost informati cu privire la el, mai putin 2-3 dintre fani care nu au fost foarte receptivi.

Sunt cativa care nu au inteles, e normal sa fie si intrebari mai agresive, cand vor fi toate lucrurile oficiale, cand ne vom asuma aceasta initiativa, atunci se vor limpezi toate detaliile.

Tipul acesta de a conduce a club este cel mai fiabil, de fapt pentru fotbal, sunt convins ca peste 20 de ani va fi asa peste tot in fotbalul mondial. Este modelul potrivit pentru fotbalul romanesc.

Eu spun ca exista mai mult de 30 000 dinamovisti care sa dea 10 euro lunar. Eu am primit peste 22 000 de mesaje care doresc si maine sa cotizeze. Sunt si oameni din diaspora care doresc sa cotizeze si mai mult. Exista un prag minim pentru dinamovisti, ne dorim doar dinamovisti in asociatie.

Nu poate veni nimeni care sa zica ca vrea sa fie investitor. Sunt doua variante. Lucrurile trebuie sa fie sanatoase. Cine vrea sa doneze bani, nu va avea un vot in plus. Cine vrea sa dea mai mult decat acea cotizatie anuala, tot un singur vot are.”

Lipsa rezultatelor din acesti ani: 

Dinamo a avut un lot care a fluctuat foarte tare in acesti ani, nu au avut continuitate in lot. Antrenorii care au venit nu au avut continuitate, s-au vandut jucatori in momente cheie, chiar inainte de derby. Daca nu are impact direct asupra jocului, in starea spirit, in mentalul echipei aceste lucruri lucreaza.

De aceea nu cred ca a fost continuitate in rezultate. Jocul a fost cand foarte bun, cand foarte prost. Nu putem categorisi jocul pe tot sezonul, au fost mari fluctuatii. Sper ca jucatorii sa inteleaga ca trebuie sa castige la Giurgiu.”

loading...

Lasă un răspuns