AcasăEditorialNoi cu ocaziile, ei cu golurile. Semne de întrebare în privința anumitor...

Noi cu ocaziile, ei cu golurile. Semne de întrebare în privința anumitor jucători

Dinamo și Sepsi s-au întâlnit în această seară în ultimul meci al rundei cu numărul trei a Superligii.

Dinamo era în căutarea primelor puncte din această ediție de campionat, în vreme ce Sepsi voia să continuă seria neînvinsă din startul de sezon ,care le-a adus un trofeu și aproape o calificarea în faza următoare a Conference League.

Ovidiu Burcă a schimbat în formula de start, dar a fost și nevoit să facă asta, deoarece au apărut două probleme cu Costin Amzar și Lamine Ghezali, care au acuzat probleme medicale și nu au putut fi introduși în teren. Totodată, Burcă a decis să îl titularizeze pe Gregorio Goncalo în avanposturi, în locul lui Hakim Abdallah.

Dinamo: Golubovic – Cr. Costin, Giafer, R. Grigore, Moura – Larrucea – Bani, N. Roșu, Iglesias, Politic – Gregorio
Rezerve: Dujmovic, Bena, I.Roșu, Țîră, Abdallah, Patriche, Florescu, Al. Irimia, D. Irimia
Antrenor: Ovidiu Burcă

Sepsi: Niczuly – Oteliță, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu – Aganovic, Alimi – Varga, Kallaku, Damașcan – Safranko
Rezerve: Moldovan, Ciobotariu, Oroian, F. Junior, Păun, I. Gheorghe, Ștefănescu, Nistor, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Arcul de Triumf”, București (capacitate: 8.207 locuri)
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Ovidiu Artene (Vaslui) / A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) /
Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Daniel Mitruți (Craiova) / R1: Iulian Călin (Ștefănești, Argeș) /
Observator arbitri: Octavian Șovre (Satu Mare)

Moment special in startul partidei din partea PCH, pentru Nuova Guardia, care implineste maine 27 de ani (1 august 1996):

PCH Nuova Guardia

Meciul a început cu o ocazie a echipei noastre, faza de contraatac purtată bine de Dani Iglesias, care a preferat să paseze în dreapta la Ahmed Bani, în locul unui șut, deși avea poziție bună, mijlocașul nostru ofensiv a preluat pentru șut cu stângul, dar s-a dus mult pe lângă poartă.  Ulterior am început să avem probleme la faza de construcție, a fost echilibrat meciul.

După un start promițător, am părut foarte nervoși, nu ne-a ieșit absolut nimic, am protestat mult, am greșit foarte multe pase, nu a mers deloc jocul de construcție al echipei noastre. Nejustificat de multă nervozitate din partea jucătorilor, care au fost montați, dar cred că prea mult și prea negativ. Din păcate, Ahmed Bani cu 30 de minute de uitat, el a dat tonul la nervozitate, dar extrem de puține realizări, nu este deloc în formă jucătorul care a avut un sezon trecut bun în liga secundă.

În minutul 31, Dinamo cu o șansă IMENSĂ, Goncalo îi așează bine mingea lui Denis Politic, singur cu portarul, dar a trimis moale, a ieșit bine și Niczuly rapid, i-a închis unghiul. Minute mai bune pentru Dinamo, care nu reușea însă să găsească calea către gol.

În minutul 42, suntem executați, Denis Politic a greșit grav o minge la mijloc, Sepsi ne-a prins pe contraatac și ne-a executat ca la carte, la prima lor ocazie cu adevărat importantă. Revăzând faza, e o greșeală și în apărare, Safranko a marcat dintre Gorka și Deniz, ultimul a fost foarte lent și a scăpat omul din marcaj.

Din păcate, nu a fost o repriză în care Sepsi să fi fost peste noi, dar câțiva dintre jucători au evoluat mult sub nivelul echipei, nu aș vrea să nominalizez, dar impactul cu Liga I pare greu de dus de unii dintre jucători.

Dinamo nu a schimbat la pauză, dar a schimbat Ciobotariu, i-a introdus pe băiatul său, Denis Ciobotariu, Ștefănescu și Păun, titulari în mod normal la Sepsi. Repriza a două a început cu Dinamo având posesie de peste 80% în primele 10 minute, dar am măcinat în gol, Sepsi s-a aparat excelent, echipa foarte bine organizată, foarte scurtă. Dinamo a avut posesia, dar foarte greu să desfaci o astfel de apărare, fără a avea un adevărat număr 9. În minutul 65 a intrat Hakim Abdallah în locul lui Denis Politic.

În minutul 72, Dinamo putea să egaleze și Gorka să marcheze golul sezonului, din voleu direct în transversală, ireal cum s-a dus balonul și cât ghinion avem. La două minute distanță, Nelut a încercat o foarfecă, dar Niczuly a fost la post. Încă o oportunitate ratată de Dinamo. Totuși pare incredibil, Sepsi cu o singură ocazie, născută dintr-o greșeală, are 1-0, în vreme ce Dinamo a ratat cel puțin 3 ocazii mari.

Așa cum s-a întâmplat și la meciul cu Craiova, suntem pedepsiți pe final de meci, Ștefănescu a scăpat pe contraatac 3 contra 1, inițial am scăpat, dar mingea a revenit la Alimi. Inițial se ridicase fanionul, dar după analiză VAR s-a dat gol valabil. 2-0 pentru Sepsi  și totul părea pierdut din nou.  In ultimul minut s-a facut 3-0.

Ar fi greșit să dăm vină doar pe ghionion, cred că sunt niște lipsuri în echipă în momentul de față, am întâlnit doar echipe din zona de play-off, care ne-au arătat și mai mult slăbiciunile, dar cea mai vizibilă este absența unui mijlocaș de creație. Din păcate, rămânem doar cu impresia artistică, dar fără puncte în clasament.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare