Nivel prea ridicat, avem mult de recuperat

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Aseară a fost un rezultat greu de digerat de către Dinamo în Champions League.

Vă spuneam înainte de meci că urmează pentru noi un duel la fel de complicat precum partidele cu PSG și Barcelona, ba chiar aș spune cu un plus de dificultate, ținând cont de atmosfera creată în sala din Veszprem. Anticipam o înfrângere a echipei noastre, dar speram să fie la un nivel rezonabil.

Din păcate, nu a fost deloc așa, Dinamo după minutul 20, efectiv nu a mai putut să țină piept adversarului și diferența de pe tabelă s-a mărit de la un minut la altul și la pauză aveam multe motive de îngrijorare, o diferență de 7 goluri, 22-15, dar alarmant numărul mare de goluri încasate de echipa noastră.

Repriza a doua a mers pe aceleași coordonate, am marcat 32 de goluri, ceea ce nu este rău în esență, dar faptul că am încasat 47 nu este onorabil și cred că s-ar fi putut face mult mai mult pentru a limita proporțiile scorului. Nu îmi place să vorbesc despre tactica impusă de antrenor, mai ales că este Xavi Pascual pe banca lui Dinamo și poate a făcut asta tocmai pentru că vom aborda strategia atacului în 7, indiferent de scor și adversar, dar la un moment dat poate e bine să observi când lucrurile merg din rău în mai rău.

Am încasat cred că în total peste 10 goluri din poartă în poartă, de la mijlocul terenului sau efectiv fără a fi portarul între buturi. De aici și numărul infernal de mare de goluri încasate. Aș face o comparație cu baschetul, e ca și cum ai arunca de la 3 puncte, desi ratezi aruncare după aruncare.

Înainte de startul competiției, Xavi Pascual ne avertiza că nivelul competiției este foarte ridicat și trebuie să ne temperăm așteptările. Victoria cu Kielce ne-a făcut să credem că suntem la nivelul compețitoarelor, dar momentan trebuie să recunoaștem, nu suntem acolo și este sezonul în care luăm contact cu ”euroliga” handbalului.

Șanse minime de a merge mai departe! Odată cu aceste trei înfrângeri consecutive, șansele noastre de a merge mai departe din grupă sunt foarte, foarte mici, practic avem nevoie de 3 victorii în ultimele 5 meciuri, iar asta nu ne asigură 100% că vom merge mai departe. Însă țineți cont de ce am spus, ar însemna să învingem pe Motor și Porto, echipe să le spunem, mai aproape de nivelul nostru, dar să învingem pe una dintre PSG și Barcelona acasă, ori pe Kielce în deplasare. Slabe șanse, mai ales că jocul echipei nu oferă speranța că putem realiza acest lucru.

Observ multe lamentări din partea unor suporteri, care cu tot respectul, nu știu cât au urmărit parcursul echipei sub comanda lui Daniel Georgescu, s-au realizat lucruri extraordinare, dar întâlnim echipe acum care sunt de mai bine de 10 de ani angrenate în lupta pentru supremație în handbalul masculin. Nu este  ușor să vii din afară, să intri în cercul lor de putere, dar mai mult decât atât, să și rămâi acolo.

Pentru Dinamo, cred că următorul pas ar fi câștigarea din nou a titlului, avem totuși parcurs perfect în campionat, știu că așteptările noastre sunt atât de ridicate, încât nu ne mai mulțumim cu asta, dar trebuie să menținem nivelul ridicat în Liga Zimbrilor. Deși nu îmi place să vorbesc de așa ceva, cu siguranță vor fi schimbări la nivel de lot în vară, nu avem încotro, dacă ne dorim să ajungem mai sus.

În final, vă mai spun ceva, Elverum, care era parte din grupa noastră în Champions League acum ceva ani,anul trecut a fost ciuca bătăilor în grupă, anul acesta are 8 puncte deja și pare asigurată de o calificare în faza următoare. Sezonul trecut Zagreb nu obținuse niciun punct, acum au și ei tot 4. Cu siguranță vom ajunge și noi să progresăm, dar trebuie să rămânem cerebrali și să lăsăm apucăturile de la fotbal deoparte.

HAI DINAMO

loading...

Lasă un răspuns