Nevoia de portar cu experiență: Zi decisivă!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a anunțat ieri transferul unui portar crescut de PSG, dar care nu are deloc experiență în Liga I.

Chesneau a fost al treilea portar la PSG, însă în mod surprinzător a acceptat să vină în eșalonul secund din liga a doua. A fost titular în sezonul trecut, dar în acest sezon a fost ”sacrificat” din cauza regulii U21. Acum este adus la Dinamo, dar asta nu înseamnă că echipa noastră nu caută să mai aducă un portar cu experiență, lucru confirmat oarecum și de Iuliu Mureșan:

Ar mai fi un portar de adus, deși am încredere în cei pe care îl avem. Portarul francez vorbește destul de bine românește. E un post destul de important și vrem să avem siguranță bună pe faza de apărare”, a spus Iuliu Mureșan, în cadrul emisiunii Digi Sport Special.

Din ultimele informații, Dinamo nu a renunțat la pista Cristiano Figueiredo, care este momentan la CFR, dar acest lucru s-ar putea schimba astăzi, când portarul lusitan ar putea semna rezilierea contractului cu echipa condusă de Dan Petrescu. Astăzi ar fi ziua decisivă în acest sens, urmând că ulterior rezilierii contractului, jucătorul să negocieze cu Dinamo să vină nu sub formă de împrumut, dar ca transfer definitiv!

Adus de CFR Cluj în vară, de la Hermannstadt, Cristiano Figueiredo a bifat doar două apariții în actuala stagiune, una în Cupa României și una în Conference League. În acest moment este a treia soluție pentru poarta campioanei, după Otto Hindrich și Cristian Bălgrădean.

71 de meciuri a strâns pentru Hermannstadt în Liga I în două sezoane

Filip ”rugat” să își facă meseria: ”Trebuie să vină la antrenament”

Dinamo este în mișcări de trupe extrem de serioase și un jucător al cărui viitor la echipa noastră este extrem de incert, este Steliano Filip.

Fundașul lateral a fost lăsat două zile în afara programului de pregătire, în speranța că își va găși liniștea, dar și echipa care să ofere o anumită sumă de transfer în schimbul serviciilor sale. Însă până la urmă, echipa maghiară interesată de Filip, nu a fost dispusă să ofere nicio sumă, astfel că Filip este așteptat acum la antrenamentele conduse de Flavius Stoican:

„Filip a fost lăsat de Stoican să meargă acasă și să își rezolve o problemă, dar trebuie să vină la antrenamet. Liber nu se poate, pentru că noi trebuie să facem venit la club, nu pagubă.

Nu putem să lăsăm jucătorii cotați la o anumită valoare să plece gratis, nu se acceptă. Nu se poate și nici nu dorim să facem asta. Dacă vine o sumă de transfer, chiar dacă nu e foarte mare, e altceva.

El va trebui să vină, că e profesionist, să vină să joace dacă antrenorul va conta pe el, are contract cu clubul. E posibil și asta, să nu joace, dar eu cred că el e un jucător de caracter și care și-a adus contribuția la rezultate la Dinamo și poate să și-o aducă în continuare”,a spus Iuliu Mureșan la Digi Sport Special.

Steliano Filip s-a înțeles cu gruparea Mezokovesdi, din Ungaria în privința unui transfer, dar maghiarii i-au transmis că nu vor achita niciun euro în schimbul său. Mezokovesdi se află pe locul 6 în Ungaria și mai are doi fotbaliști români în lot: Andreias Calcan și Arpad Tordai.

loading...

Lasă un răspuns