AcasăCS DinamoNemții prea buni! Poarta nu ne-a ajutat și Dinamo va juca doar...

Nemții prea buni! Poarta nu ne-a ajutat și Dinamo va juca doar finala mică

Dinamo a jucat prima semifinală din European League la handbal în această după-amiază.

Hamburg a fost gazda duelului dintre Dinamo București și Flensburg din Final Four. Aproximativ 1000 de fani dinamoviști au mers să îi susțină pe supercampioni în duelul cu Flensburg din Hamburg. Provocarea era una enormă, Dinamo să îi facă față unei forțe a handbalului european. Trebuia o zi magică din partea băieților noștri pentru a le putea face față.

Lecție de handbal în prima parte

Dinamo avea în față foarte mulți campioni europeni și mondiali, lucru care ar fi trebuit să ne dea de gândit. Dacă Dinamo nu prea are dueluri grele în campionat, nemții nu au acest privilegiu și au intrat tare în joc, determinați și agresivi. Mașinăria germană de handbal nu a avut nevoie de timp pentru a ajunge la turație maximă și spuneam înainte de meci, la Matinal, că ne trebuie un Cupara în formă maximă astăzi. În prima repriză, portarul din Serbia nu a avut nicio șansă și doar 11% la intervenții, 2 din 19 aruncări, astfel că scorul a căpătat treptat proporții.

După un start ceva mai echilibrat, nemții au început să marcheze la foc automat și Dinamo nu prea găsea soluții. Xavi Pascual a cerut și time-out, a schimbat toată linia de 9 metri, dar Zein a intrat doar în ultimele 10 minute ale reprizei, Cindric nu a jucat deloc, mai mulți interi au părut depășiți puțin de miza partidei. Emil Jacobsen a fost un adevărat coșmar pentru Dinamo, cu 6 reușite în prima parte din tot atâtea aruncări, în vreme ce la Dinamo maximul a fost atins de Akimenko cu trei goluri.

A fost 18-11 la pauză pentru Flensburg, nicio șansă pentru echipa noastră în prima parte. Dinamo avea nevoie de un adevărat miracol pentru a putea întoarce rezultatul, pentru a putea reintra în joc. Nemții au avut avantaj de 7 goluri în condițiile în care au avut mai multe momente de joc cu eliminări, dar nu am reușit să profităm de acest aspect și ne-au surprins cu agresivitatea lor.

Deși Saeid este recuperat după accidentare și este aflat la ultimele meciuri în tricoul lui Dinamo, urmează să se despartă de Dinamo în această vară, nu a fost introdus deloc de Pascual în prima parte, deși Cupara nu a fost deloc inspirat în prima parte.

Dinamo a început ceva mai determinată, mai agresivă repriza a doua și am început să marcăm cu ceva mai mare lejeritate, lucru care nu s-a întâmplat în prima parte, dar eforturile ofensive ar fi fost în zadar dacă poarta nu ne-ar fi ajutat măcar puțin. În primele 10 minute s-a mers cot la cot, dar nu ne ajută foarte mult acest aspect, fiecare gol dinamovist era urmat imediat de un gol din partea lui Flensburg.

La 23-17 a avut și Cupara o intervenție care putea duce la micșorarea diferenței, dar era mult de muncă, în special pe faza de apărare, în care am primit foarte ușor goluri. În minutul 43, Pascual a decis să îl schimbe pe Cupara cu Saeid, în încercarea de a opri seria nemților.

Pur și simplu un joc prea dinamic, prea rapid pentru Flensburg, Dinamo nu a găsit soluția și în minutul 45 era tot o diferență de 7 goluri, 27-20, moment în care Pascual a cerut din nou time-out. Părea din ce în ce mai probabil și clar că ne vom îndrepta către finala mică de mâine, mai ales că în minutul 48 deja atingeau bornă de 30 de gouri marcate. Cu 10 minute înainte de final era tot o diferență de 7 goluri.

Kasparek a dat drumul la goluri în ultima parte a meciului, mai ales că linia de 9 metri nu ne-a ajutat atât de mult pe cât ne-am fi dorit, dar nu acolo au fost problemele, Jakobsen a avut 10 din 10 reușite până în minutul 53, de neoprit campionul mondial.

Cu 5 minute înainte de final, Dinamo reușea în sfârșit să treacă de diferența de 6 goluri ,dar extremele ne-au terminat azi, 14 goluri primite pe extremă de Dinamo, procentaj perfect, nu am avut răspuns și cam așa s-a scris istoria unui meci în care Flensburg a fost echipa mai bună. Dacă poartă ne-ar fi ajutat puțin totuși, poate aveam o șansă în plus, dar așa nu ne rămâne decât finala mică de mâine.

Suntem la prima prezență într-un Final Four și trebuie să ne mândrim cu acest lucru, dar este clar că trebuie să mai ridicăm puțin nivelul, dacă vrem să ne și impunem într-o astfel de fază a competiției.

SCOR FINAL: 38-32!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare