Negoita si-a anuntat momentul plecarii de la Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Ionut Negoita este inca actionarul majoritar al clubului, dar acest lucru se va schimba in perioada urmatoare.

A fost semnat memorandumul intre Negoita si boardul DDB, astfel ca in perioada urmatoare se va face trecerea catre o noua conducere, asta daca nu se vor arata dispusi alti investitori sa preia clubul.

Negoita a vorbit despre cedarea clubului, intr-o declaratie oferita pentru Mediafax. Finantatorul lui Dinamo a declarat ca va renunta la echipa la finalul acestui sezon, fiind pregatit sa cedeze toate actiunile suporterilor, care detin deja peste 20 de procente.

Suntem intr-un agreement cu suporterii, in due diligence, care e in curs sa se intample si ar trebui intr-o luna sa se materializeze. Cand am preluat echipa, mi-am dorit sa fac o treaba foarte buna. Am crezut din tot sufletul ca o sa reusesc, dar n-a fost sa fie.

E o responsabilitate mare! Multi au impresia ca e joaca de copii. Chiar imi doresc sa vina altcineva sa faca lucrurile mai bine. Inainte de toate sunt dinamovist si imi doresc ca Dinamo sa ajunga cat mai sus. Chiar m-as bucura foarte mult„, a marturisit Negoita, potrivit Mediafax.

DDB s-a implicat in rezolvarea problemei stadionului

„VOM AVEA STADION!

Acum trei ani am inceput o campanie prin care solicitam autoritatilor sa construiasca in Parcul Dinamo un stadion fara pista. VREM STADION FARA PISTA aparea pe zeci de mesaje la fiecare meci al echipei noastre si nu numai.

Toata suflarea dinamovista a preluat aceasta idee, dar nu multi au crezut in ea. Tot cam pe atunci se nastea si ideea Programului DDB. Nu ne imaginam la momentul acela ca tocmai la Dinamo putea sa apara un blocaj birocratic incredibil, mai ales ca prin alte locuri de la marginea Bucurestiului stadioanele deveneau certitudine.

Nu ne imaginam nici ca noi, suporterii, vom fi cei care sa ne indarjim sa nu-i lasam sa stinga lumina, tocmai pe aceia care ar trebui sa se indarjeasca sa o tina aprinsa.

„Cand este evident ca obiectivul nu poate fi atins, nu schimba obiectivul, schimba planul de actiune” (Confucius)

Puteam continua sa speram, dar am ales sa ne luam soarta in maini. Asa am creat Proiectul DDB, cel care tine in viata Dinamo, si asa am decis sa ne implicam in problema stadionului, prin fapte, prin actiuni menite sa schimbe planuri si sa mute muntii de loc… ca asa parea ca e nevoie!

Daca acum doua zile va mentionam demersurile DDB in ceea ce priveste constructia noului stadion Dinamo, iata ca astazi am asistat si la prima asumare publica a acestui obiectiv de catre autoritatile statului roman cu care am conlucrat pana acum.

Pe langa prezenta presei, i-am avut alaturi de noi pe ministrul de interne, directorul CNI, viceprimarul sectorului 2, reprezentantii CS Dinamo precum si alti profesionisti din aceste institutii care au validat toate solicitarile noastre din memorandumul pe care l-am publicat de curand.

Am avut o promisiune ferma din partea dlui. ministru, Marcel Vela, ca acest stadion se va face, ca Peluza Catalin Hildan va avea cel mai mare numar de locuri dintre toatele peluzele din Romania.

Am avut si o promisiune ferma din partea viceprimarului sectorului 2, Dan Cristian Popescu ca din punct de vedere administrativ se vor intreprinde toate demersurile sa nu se amane aceasta constructie.

Am avut si un angajament, de data aceasta din partea d-nei. Manuela Patrascoiu, director CNI, ca de indata ce amplasamentul va fi predat catre dansii, degrevat de sarcini, se vor ocupa de constructie cu celeritate.

In lumea civilizata promisiunile autoritatilor se concretizeaza in cea mai mare parte. Noi, cainii, am avut insa multe promisiuni de-a lungul anilor ca, deh, sa promiti nu costa nimic.

CE URMEAZA:

CS Dinamo si MAI trebuie sa predea catre CNI amplasamentul liber de sarcini si sa se ocupe de demolarile necesare (Velodrom, teren Victoria folosit de catre echipa de Rugby si terenul Piti Varga); realist vorbind, se poate face in cateva luni, mai ales ca, in afara de Velodrom, nu vorbim de structuri solide sau complexe.

Din momentul acesta proiectul va intra in linie dreapta cu o durata de executie de aprox 24 luni (cu tot cu proiectare si executie);

Avem speranta ca macar de data aceasta sa nu fim dezamagiti si le dam autoritatilor sansa sa-si onoreze promisiunile. Ba mai mult, ne-am asumat ca vom fi in preajma sa dam o mana de ajutor atunci cand va fi nevoie.

Si vom ramane in preajma sa ne asiguram ca toate acestea se vor realiza.
Bucurestiul si Sectorul 2 merita acest stadion.
Si noi meritam un stadion demn de istoria noastra, un stadion cu care sa ne mandrim si promitem ca 2 ore pe saptamana vom fi acolo si vom face spectacol.

Stadionul se va face in primul rand pentru ca nimeni nu poate ignora cea mai mare comunitate de suporteri activi, asa cum sunt cei adunati in Proiectul Doar Dinamo Bucuresti.

Daca si tu iti doresti un STADION NOU, FARA PISTA,
Daca si tu vrei sa pui umarul pentru ca acest tavalug sa nu poata fi oprit, nu mai sta pe ganduri si intra in www.programddb.ro!”

loading...

Lasă un răspuns