miercuri, iulie 17, 2024
AcasăStiri DinamoNegocieri pentru un vârf

Negocieri pentru un vârf

Dinamo încearcă chiar și acum să mai aducă jucători, în perspectiva luptelor grele pe care le vom avea în play-out.

Raul Albentosa a debutat la Dinamo, deși a venit la echipa de câteva zile și nu a arătat deloc rău fundașul iberic. Însă s-ar putea să nu fie ultima mutare a echipei noastre, mai ales că în continuare avem un post descoperit, cel de vârf.

Conform Digisport, conducerea din ”Ștefan cel Mare” negociază cu atacantul nigerian Joseph Akpala (34 de ani)  și speră că acesta să vină la București în zilele următoare pentru a face vizită medicală și a semna contractul cu echipa lui Gigi Mulțescu. Din informațiile noastre, sunt într-adevăr discuții și șanse mari ca jucătorul să vină la Dinamo.

C.V. impresionant! Akpala, în prezent liber de contract, a fost transferat de Charleroi în 2006 de la Bendel, club din țara să natală, pentru 300.000 de euro, iar doi ani mai târziu pleca la Club Brugge pentru trei milioane de euro.

În 2012, atacantul cu cetățenie belgiană a făcut pasul în Bundesliga, la Werder Bremen, unde a jucat în 21 de partide. Au urmat apoi Karabukspor, Oostende și Al-Faisaly, unde a fost coleg cu Ante Puljic sub comandă lui Mircea Rednic.

Jucătorul care a evoluat ultima dată în 2020, are aprope 250 de meciuri în prima ligă din Belgia, unde a marcat de 76 de ori. Acesta are și 8 reușite în prima liga din Turcia.

56 de goluri și 20 de assisturi a reușit pentru Club Brugge, în 168 de meciuri 

Dinamo a mai ratat un vârf în ultimele săptămâni! ”Am mai fi vrut să mai aducem jucători, dar suntem refuzaţi din cauza problemelor pe care le avem. Sunt jucători care spun că vin, iar după aceea nu mai vin. Se interesează de club şi află situaţia. A fost vorba să aducem un atacant portughez, care a fost golgheter la Steaua Roşie Belgrad. Îşi dăduse acordul să vină, dar s-a interesat de ce se întâmplă la Dinamo şi nu a mai vrut să vină. A vorbit cu alţi jucători care joacă în România.”, a declarat Mario Nicolae pentru Look Sport Live.

Conform Looksport, este vorba despre Hugo Viera, vârf de 32 de ani şi 1.78 metri, născut la Barcelos din Portugalia, este liber de contract de la 1 februarie 2021 şi a jucat ultima oară pentru Hokkaido Consadole Sapporo, formaţie din prima ligă japoneză.

În sezonul 2015-2016, Vieira a câştigat titlul de campion în Serbia cu Steaua Roşie Belgrad, fiind al doilea golgheter al echipei şi al campionatului sârb, cu 20 de goluri în 33 de meciuri

”Ne îngrijorează mai mult partea sportivă acum, decât cea cu licenţa. Degeaba iei licenţa, dacă sportiv nu te salvezi de la retrogradare. Încercăm ca pe lângă dosarul de licenţiere, să adunăm şi cât mai multe puncte, să avem rezultate cât mai bune, pentru că e nevoie.

Nu suntem într-o situaţie prea bună. Vrem să reuşim să rămânem şi sezonul următor în Liga 1. E un entuziasm la echipă, dar să sperăm că o să se vadă la meciuri entuziasmul.”, a declarat Mario Nicolae, managerul sportiv al lui Dinamo, pentru Look Sport Live.

„Va fi o remaniere a lotului mare în vară, pentru că sunt salarii pe care noi nu ni le putem permite pe o perioadă mai lungă de timp. Sunt foarte multe detalii pe care trebuie să le gestionăm bine din vară. Se vor face multe schimbări. E greu de lucrat cu jucători care nu sunt mulţumiţi de faptul că nu sunt plătiţi.”, a declarat Mario Nicolae pentru Looksport

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare