Ne facem echipa de top! Super victorie in DERBY!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet a disputat in aceasta seara derby-ul baschetului romanesc impotriva rivalilor de la Steaua.

Dupa infrangerea de ieri impotriva clujenilor, Dinamo a avut astazi un duel extrem de important impotriva marii rivale de la Steaua, o echipa pe care o putem intalni si in play-off. Daca pana acum un an, Dinamo nu prea conta in derby-uri, in ultimul an si jumatate, formatia noastra a inceput sa domine in duelurile cu rivala din Ghencea si asta s-a simtit si astazi.

Dupa un inceput de joc ceva mai modest al baietilor nostri, Dinamo a inceput usor, usor sa domine si inainte de sfertul trei, echipa noastra avea un avantaj de 3 puncte. Insa diferenta s-a facut in sfertul patru, castigat de baietii nostri la o diferenta de 8 puncte, astfel ca scorul final indica 99-88 pentru Dinamo, care ajunge la 6 victorii in campionat si doar 3 infrangeri.

Armin Cane a fost cel mai bun marcator dinamovist, autor a 20 de puncte, acesta si-a trecut in cont si 5 recuperari, dar si 8 pase decisive. Armwood a avut si el 17 puncte, de remarcat faptul ca Popa-Calota si-a trecut in cont 15 puncte, incet, incet jucatorul de echipa nationala isi arata valoarea. Casale a fost cel mai bun marcator roman cu 14 puncte, la fel ca Price. Practic diferenta a fost facuta de catre banca, noi am beneficiat de 43 de puncte, in vreme ce stelistii au avut doar 20.

Un final excelent de turneu, urmeaza saptamana viitoare doua dueluri foarte grele, unul cu Oradea, pe 20 ianuarie, al doilea cu Timisoara pe 21, in sala “Toni Alexe”. Insa Dinamo a aratat ca se poate bate de la egal la egal cu oricine!

BRAVO, BAIETI! BRAVO,DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns