AcasăStiri DinamoNapoli pierde la debut, recuperăm trei puncte față de Craiova

Napoli pierde la debut, recuperăm trei puncte față de Craiova

Sezonul regulat s-a încheiat în această seară pentru FCU Craiova, care l-a readus la începutul acestei săptămâni pe Nicolo Napoli pe banca tehnică.

Derby-ul Craiovei a fost câștigat de echipa lui Rotaru, cu scorul de 2-1, după ce în prima repriză, FCU a avut 1-0, după o primă parte dominată categoric de echipa lui Mititelu. După pauză, U Craiova a marcat de două în câteva minute și a întors scorul, astfel că cele trei puncte merg în lupta lor pentru play-off, în vreme ce FCU Craiova rămâne la 31 de puncte, ceea ce înseamnă că vor începe play-outul cu 16 puncte, la un singur punct în fața lui Dinamo.

O certitudine după acest meci este faptul că vom juca la Craiova în play-out, în etapa a 5-a. Dinamo nu a obținut niciun punct pe noul ”Ion Oblemenco”, deși am fost aproape în două rânduri în acest sezon, atât cu U Craiova, dar și acum o lună în partida pierdută 2-1 cu FCU Craiova, meci în care Gregorio Goncalo a trimis în bară în prelungiri. Probabil a venit momentul să întrerupem această serie negativă.

Mâine se va juca ultimul meci din sezonul regulat, care ne interesează în mod direct, Oțelul Galați-Poli Iași, care va da conformația finală a clasamentului și programul complet din play-out, dacă vom juca în etapă a doua pe teren propriu cu Oțelul sau cu Petrolul.