Multumim DOAMNE!

Dinamo joaca astazi o adevarata finala in lupta pentru supravietuirea in prima liga.

Straton- Sorescu, Puljic, Popescu, Skovajsa – Rauta, Mrzljak- Borcea, Fabbrini, Moldoveanu- Popa, este primul 11 trimis de Mihalcea in teren pentru meciul de astazi. De remarcat curajul lui Mihalcea de a folosi un debutant, in acest meci crucial,   este vorba despre Valentin Borcea jucator ce nu a implinit inca  varsta de 18 ani.

Mihalcea l-a si schimbat de altfel pe Borcea dupa un minut, in locul lui intrand Valentin Lazar. Gazdele incep mai bine, au o prima ocazie in minutul 3, in utma unei faze fixe, dar Puljic intervine excelent. Straton ne da si el emotii 3 minute mai tarziu, dar gazdele nu reusesc sa profite.

Dinamo a avut cateva incercari timide in primele 10 minute, dar nu a reusit sa produca pericol la poarta lui Valceanu.

Minutul 17 aduce un penalty pentru Dinamo, Fabrini este faultat clar in careu si Sorescu reuseste sa inscrie pentru Dinamo. Este un gol venit din inspiratia italianului care a reusit sa dribleze bine in interiorul careului.

Dinamo putea sa majoreze diferenta de scor dupa o faza bine lucrata, dar Moldoveanu este blocat in ultima clipa dupa o centrare buna a lui Sorescu.

Minutul 29 a adus o mare ocazie pentru gazde, tot in urma unei faze fixe, o faza la care aparearea noastra a parut adormita iar lovitura de cap expediata de Sut a lovit transversala portii lui Straton.

Popa rateaza o pasa importanta in minutul 30, o contra interesanta a baietilor nostri, insa mingea a fost interceptata si nu a mai ajuns la Sorescu cel care ar fi ramas in postura de 1-1 cu portarul gazdelor.

Dupa minutul 35 Dinamo lasa initiativa gazdelor, incercand sa surprinda pe contraatac dar baietii nostri gresesc mult in transmiterea balonului.

Prelungirile primei reprize aduc, din nefericire pentru noi, un penalty si pentru gazde, dar Straton are o interventie fabuloasa care tine Dinamo in avantaj la pauza.

Nu a fost un fotbal bun in prima repriza, Dinamo a suferit mult, dar norocul si manusile lui Straton au facut diferenta.

Mihalcea schimba la pauza, Robert Moldoveanu este inlocuit cu Ahmed Bani, schimbare normala daca tinem cont ca Moldoveanu avea cartonas galben, luat in prima repriza.

Gazdele incep in forta repriza secunda, primele 5 minute constitue un asediu la poarta noastra, dar apararea condusa de Puljic reuseste sa reziste.

Jocul defensiv al baietilor nostri este taxat in minutul 54, penalty  pentru Clinceni  si Dinamo are din nou noroc la al doilea penalty aparat de Straton.

Mihalcea schimba din nou in minutul 58, Skovajsa si Popa sunt inlocuiti cu Montini si Sin.

Rauta are si el o ocazie buna in minutul 60 dar voleul, de altfel surprinzator de bine executat, este retinut de Valceanu. Montini are si el o oportinitate buna in minutul 64 la o centarre buna a lui Sin, dar mingea trece peste poarta,

Minutul 64 aduce un contratac scoala al lui Dinamo si Ahmed Bani reuseste sa inscrie primul lui gol pentru Dinamo.Clinceniul a picat psihic, Dinamo reuseste o noua actiune buna si Fabrini reuseste sa inscrie prinmul lui Gol de cand a venit la Dinamo. Conducem cu 3-0 intr-un meci in care sansa ne-a zambit larg si ne-a strans tare in brate.

Din pacate relaxarea isi spune cuvantul si gazdele revin imediat printr-un gol al lui Buziuc. Conducem cu doua goluri dar trebuie sa fim atenti cum gestionam finalul de meci.

Puljic are o interventie fabuloasa in minutul 77 si Dinamo scapa de emotiile unul final incendiar.

Dinamo castiga cu multa sansa acest meci, trei puncte care vin ca o ploaie racoroasa in mijlocul desertului. Putem spera ca pe acest scor, jocul sa se imbunatateasca si Dinamo sa continue sa adune punctele atat de necesare.