Multe absențe pentru meciul cu Farul! Ce jucători vor lipsi

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Farul Constanța de pe teren propriu, ultimul meci al anului pentru echipa noastră în campionat.

Un meci care se anunță extrem de complicat, dar se pare că misiunea noastră tinde puțin către imposibil, ținând cont de numărul uriaș de absente din lot. Jucători care sunt suspendați pentru acest meci, dar și jucători care și-au reziliat contractul cu Dinamo, ori care au fost excluși din lot.

Thomas Vestenicky și Petar Gluhakovic și-au încheiat deja angajamentele cu Dinamo și nu îi vom mai vedea în lotul echipei noastre.

Încă un jucător a plecat de la Dinamo

Plamen Iliev a fost aspru criticat de Mircea Rednic după meciul cu Mioveni, după încă un penalty comis de portarul bulgar, iar acesta nu a reacționat bine la criticile lui Rednic și a decis să plece de la echipă, dar oricum soarta lui era deja decisă. Astfel că cel mai probabil Mihai Esanu va fi titular luni seară, o ultima șansă pentru Esanu să îi demonstreze lui Rednic că poate fi o soluție în 2022, dar cu siguranță va fi adus un alt portar în pauza competițională.

Plamen Iliev a venit la Dinamo la începutul lui septembrie și s-a impus rapid pe postul de titular. A evoluat în 10 partide pentru „câini”, în care a primit 19 goluri. De-a lungul carierei, acesta a mai evoluat pentru Levski Sofia, FC Botoșani, Astra și Ludogorets.

Trei dintre titularii ultimei etape, dintre care doi fotbaliști esențiali în acest moment pentru Dinamo nu vor fi apți, din cauza cumului de cartonașe.  Răuță și Sorescu au adunat deja câte 7 cartonașe galbene, Andrei Radu a ajuns la 4 avertismente, astfel că vor fi doar spectatori luni seară

„Sunt supărat. Iliev e la a doua greșeală. Și meciul trecut la fel. Sunt reguli clare, care se învață la copii. La experiența lui, nu avea voie să iasă din poartă. Erau jucători care se luptau pentru minge, el nici nu a atins-o. Nu poți să faci greșeli d-astea. Îți bați joc de munca unei echipe. Chiar nu îl înțeleg”, a declarat Rednic.

În altă ordine de idei, antrenorul Mircea Rednic se pregătește să facă curățenie generală la Dinamo în această iarnă. „Puriul” are de gând să scape de foarte mulți jucători care acum fac parte din lotul său. Nu doar de cei din „grupa B”, acolo sunt trimiși exilații, precum Cosmin Matei, Steliano Filip, Nica, Dudea, Crețu, Moldoveanu, Neicuțescu și Mihaiu.

De fapt, Rednic va începe curățenia chiar cu fotbaliștii aduși de el. Jucătorii sosiți de curând în „Ștefan cel Mare”, cei aduși la solicitarea antrenorului, au o clauză în contract cum că angajamentele pot fi desfăcute unilateral, dacă Dinamo nu va fi satisfăcută de contribuția celor în cauză.

,,Noi nu are rost să ne uităm la clasament, nu e prima dată, cu Rapid am pierdut în 92, cu UTA în minutul 95. Azi nu au avut ocazii, le-am dat penalty aiurea și nu ai voie să iei gol pe colțul scurt. Se mai întâmplă, dar e păcat. Nu pot să fiu critic cu toți jucătorii, sunt supărat pe Iliev, atâtea experiență, jocuri pe care le ai, meciul trecut aceeași greseală, azi e aceeași greșeală.

Nu are rost să îți bați joc de munca colegilor. Nu a avut mari situații azi, nu avea ce căuta acolo, erau mai mulți jucători, nu putea ajunge la minge. Când pierdem, antrenorul e de vină, jucătorii mai puțin. Dar ce să reproșezi la un antrenor? Ajungi până în minutul 90 și pierzi pe greșeli copilărești.

Țîră a intrat titular, în 45 de minute nu a câștigat un duel, ce să mai fac cu el? Atacanții noștri nu înscriu. La noi înscriu Torje și Sorescu. De asta am 4 atacanți, trebuie să dai gol.

Nu stăm bine în poartă, Esanu a comis și el erori.

Se salvează Dinamo, mai sunt multe meciuri.” a spus Rednic în cadrul conferinței de presă de după meci.

loading...

Lasă un răspuns