Momentul in care ma voi bucura pentru banii obtinuti in urma transferului

Editorial

Scris de:

Este interesant sa urmaresti ultima zi de mercatto, de fapt ultimele ore, atunci se fac multe mutari surprinzatoare. Pana ieri, Dinamo nu intrase in acest „joc”. 

La 12 noaptea vad o stire bomba, Rotariu a plecat de la Dinamo. Initial m-am gandit ca este vorba de o gluma, am asteptat confirmarea vreme de cateva minute, pentru ca apoi sa intru pe contul de Twitter al celor de la FC Brugge si sa vad faptul ca il anunta pe Rotariu. Asadar, ieri in loc sa vedem mai multi jucatori prezentati la Dinamo, am avut „onoarea” de a mai vinde un jucator pe final de mercatto. Inca un jucator important, un titular in 80% din meciuri…detalii, detalii. 

Am vazut multi fani fericiti pentru transferul sau. La Rotariu a fost un proces intens de promovare a unui jucator tanar, nu stiu daca este chiar de luat drept exemplu. In primul rand, a debutat de la o varsta frageda si cum au aparut primele reusite, s-a discutat de Manchester, Totenham si lista echipelor poate continua. Evident, la un jucator de 18 ani, au avut si sincope, evolutii oscilante, astfel ca apareau si semnele de intrebare, de ce este atat de fortat. Pentru talent sau pentru potentialul de transfer? Mai mult as inclina spre partea a doua, cu amendamentul ca totusi exista si ceva potential fotbalistic, dar tras mult in jos de capacitatea lui fizica si de atitudine uneori. 

Tocmai pentru ca a fost vazut drept un bun de export, a fost tinut mult timp in primul 11 cand nu ar fi meritat, evolutiile proaste erau rasplatite cu postul de titular si semnalul transmis nu era cel corect. Andone cand l-a pus pe banca de rezerve, a facut-o prea tarziu, deoarece Rotariu nu era obisnuit cu acest statut, altii inaintea lui il invatasera gresit. E greu de presupus acum daca a fost momentul oportun sa il vinzi, sunt curios de-a lungul timpului daca au mai fost si alte oferte, mai mari sau mai mici, ori daca in timp ai fi putut primi mai multi bani. La una putem primi raspuns, la una nu, dar cu siguranta odata cu inaintea in varsta,  Rotariu nu ar mai fi fost vazut drept jucator cu potential, are inca avantajul varstei. 

Acum referitor la subiectul in cauza, fericirea pentru banii obtinuti. 2,2 milioane de euro, o suma importanta pentru campionatul Romaniei. Ar fi fost si mai mare, daca Rotariu ar fi bifat si ceva meciuri prin cupele europene, acolo unde Dinamo vrea sa ajunga, dar nu inteleg in ce maniera. Dar o suma buna, practic pe toti ceilalti jucatori vanduti si imprumutati, nu ai scos aceasta suma. O sa fiu sincer cu voi, ma lasa rece in acest moment banii obtinuti, pentru ca ei sunt bani neimportanti pentru mine, atata timp cat ei nu vor fi reinvestiti in echipa noastra. Sunt bani al caror traseu nu vreau sa se opreasca precum in sumele obtinute in urma transferurilor lui Mevlja, Marc, Lazar, Gnohere si Anton. Nu am vazut nici pana astazi unde au ajuns acei bani, din moment ce aveai surplus de 1,5 milioane de euro. Acum ai ajuns la 3,7 milioane de euro, care nu se vor vedea in transferuri. La vara mai poti scoate niste bani, la Rotariu sigur ai pastrat si ceva procente. Ai vandut jucatorul la data de 31 ianuarie, prilej perfect pentru a gasi scuza: „Nu avem acum ce jucatori sa mai cumparam, vedem de la vara”. Cum se mai justifica acum strategia de a aduce jucatori liber de contract? 

Oameni buni, puteti sa va bucurati, eu nu am de ce sa ma bucur in momentul in care clubul isi vinde trei oameni importanti din atac si tot ce am putut aduce pana acum este Bawab, un atacant de 31 de ani, care ramane de vazut daca se va impune. Daca e motiv de bucurie, voi decideti, eu sunt ingrijorat si sunt putin satul de avalansa asta de minciuni, nu mai pleaca nimeni, doar daca primim 10 milioane. Ma voi bucura in momentul in care vom si aduce jucatori de calitate. Voi fi cel mai fericit atunci cand nu suntem nevoiti sa aducem la echipa solutiile 5-6-7, pentru ca altii ne refuza ofertele salariale. In momentul in care performanta va fi prioritara la Dinamo, nu maximizarea profitului, eu voi spune un mare BRAVO! Pana atunci, ma intreb ce se doreste la Dinamo si nu pot sa privesc cu ochi buni toate aceste mutari. 

OFICIAL: Dorin Rotariu la FC Brugge

 

loading...

Lasă un răspuns