Miriuta suparat dar si bucuros dupa victoria cu Chiajna. Ce a declarat antrenorul

Stiri Dinamo

asile Miriuta s-a aratat dezamagit de modul in care elevii sai au tratat anumite momente ale meciului cu Chiajna. Dinamo s-a impus cu 4-3, dupa o repriza secunda in care s-au marcat sapte goluri.

Antrenorul le-a transmis jucatorilor ca lipsa de concentrare ii putea costa serios.

”Sunt si bucuros, dar si suparat. Pai noi ne imbratisam la goluri, iar apoi ne marcau si ei. O sa vorbesc cu jucatorii sa se imbratiseze acasa, cu prietenele.

O sa analizez si de maine dimineata trebuie sa lucram. Nu e posibil sa luam trei goluri la Chiajna. Se termina 4-4 si ne luam bagajele si plecam acasa. Daca vom face asa cu FCSB-ul, atunci nu aven nicio sansa.

La toate golurile primite a fost de vina echipa intreaga, nu doar un jucator sau doi. Ma bucur pentru Torje si Palici, chiar daca au venit mai tarziu, se vede ca au calitate. Imi doresc ca FCSB sa o bata pe Lazio, iar noi sa-i batem pe ei in derby-ul de pe Arena Nationala”, a spus Miriuta, la Telekom Sport.

Gabriel Torje a avut parte de o revenire superba la Dinamo. A marcat contra Concordiei Chiajna, la scurt timp dupa ce a intrat pe teren in meciul pe care formatia din Stefan cel Mare l-a castigat cu 4-3.

Fotbalistul de 28 de ani l-a inlocuit dupa o ora de joc pe croatul Ivan Pesic, iar in minutul 71 a inscris golul de 3-1, cu o executie simpla din interiorul careului.

Torje a profitat de o minge care a sarit la el, in urma unei faze confuze si a unui duel intre Nemec si Bucsa si a trimis in poarta cu latul, pe sub Caparco, al carui plonjon disperat a fost inutil.

Dinamovistul nu si-a ascuns entuziasmul, urcandu-se pe gardul din spatele portii in care a marcat, pentru a sarbatori reusita alaturi de fanii alb-rosiilor.

“Suntem pe loc de play-off acum, sper sa ramanem asa pana la finalul sezonului regulat. Ma bucur ca am reusit sa vin de pe banca si sa ajut echipa. A fost un meci de infarct pentru toti suporterii, impotriva unei echipe care ne-a pus probleme. Au multi jucatori care au trecut prin curtea lui Dinamo si mereu joaca avand ambitie.

Ne bucura victoria, dar trebuie sa nu mai gresim in aparare, pentru ca am luat trei puncte”, a spus la finalul partidei Chiajna – Dinamo 3-4, pentru ca apoi sa vorbeasca despre meciul cu FCSB: “Eu ma pregatesc pentru a fi titular, dar depinde de antrenor. Daca vom castiga meciul cu FCSB, 99% vom fi in play-off”.

Daniel Popa nu a fost titular, dar a intrat la pauza si marcat golul 4 in minutul 78 al partidei. Este a doua reusita de la intoarcerea in Stefan cel Mare. Daniel Popa a fost imprumutat pana in aceasta iarna la FC Botosani unde a marcat un singur gol.

“Ma bucur ca Mister a avut incredere in mine si m-a aruncat in lupta. Asta a fost soarta mea, sa merg imprumut la Botosani si acum sa ma intorc. De asta am revenit in Stefan cel Mare, sa marchez\” a declarat Daniel Popa.

Jucatorul dinamovist spera sa joace si etapa viitoare, in marele meci cu FCSB.

\”Bineinteles ca avem forta sa castigam in fata FCSB. Ambitia va fi alta fata de meciul din seara asta. In plus, avem nevoie de toate cele trei puncte pentru a ramane acolo sus” a spus Daniel Popa.