Miriuta crede ca poate obtine un rezultat pozitiv! De ce este dezamagit fostul nostru antrenor

Stiri Dinamo

Scris de:

Vasile Miriuta revine in Stefan cel Mare ca adversar si fostul nostru antrenor are o misiune tare dificila in play-out, sa salveze pe Hermannstadt de la retrogradare. 

Vasile Miriuta revine in Stefan cel Mare ca adversar pentru prima data dupa ce a fost demis de la Dinamo. Nu a plecat in cele mai bune conditii de la echipa noastra si a preluat pe Hermannstadt, pe parcursul acestui sezon. A inceput foarte bine, a avut chiar o serie de 4 victorii in 5 partide, ce i-a adus pe sibieni peste noi in clasament, chiar in lupta pentru play-off. Au terminat anul 2018 cu doua victorii surprinzatoare, cu Gaz Metan si Viitorul, astfel ca puteau sa se gandeasca serios la o clasare in primele 6.

Au avut parte de un program infernal in ultimele 5 etape din sezonul regular si in anul 2019, Hermannstadt a reusit o singura victorie, in ultima runda din sezonul regular. Nici play-out-ul nu l-au inceput prea bine, au obtinut un singur punct, in deplasarea de la Chiajna, un meci in care au avut 2-0 in primul sfert de ora, dar s-au trezit egalati pana la jumatatea reprizei. De la echipa ce se lupta pentru play-off, sibienii au ajuns pe loc de baraj si au un mare dezavantaj in acest sezon, evolueaza in partidele de acasa tocmai la Pitesti, un motiv de suparare pentru Vasile.

„Zilele astea chiar am lucrat mult pe faza de aparare, sa ne organizam mai bine, sa nu facem acele greseli care, din pacate, ne-au costat. In rest suntem optimisti, chiar daca jucam cu Dinamo, in Bucuresti, o echipa buna, s-a vazut asta in jocul lor de cand a venit Rednic, mai ales in acest an. Au legat cateva victorii. Au pierdut intr-adevar acum, la Medias…

Ne asteapta un meci extrem de greu. Cum am mai spus, in play-out fiecare poate sa bata pe oricine. Suntem la cateva puncte de celelalte echipe. Chiar daca Voluntariul e la egalitate cu noi, nu suntem pe loc de baraj. Avem multe meciuri, iar cel mai important e cel de vineri, unde trebuie sa ne prezentam foarte bine, nu 100 la suta, ci 150 la suta, daca vrem sa venim cu un punct sau puncte acasa”, a declarat Miriuta.

Antrenorul echipei FC Hermannstadt, Vasile Miriuta, s-a declarat scarbit de situatia in care se afla stadionul Municipal. ”Mi-au mancat cinci ani din viata, astea cinci luni cu stadionul. De vreo doua, trei saptamani am zis stop, imi focusez energia pozitiva numai la echipa. Ganditi-va ca antrenandu-ma zi de zi, am sperat ca vom juca acasa cinci, sase meciuri, acum in play-out, cu cinci sase mii de sibieni.

Daca ar fi fost asa va spun cu mana pe inima saa bine as fi dormit… Una e sa joci acasa cu cinci sase mii de oameni in spate. Si baietii… Dar eu acum doua saptamani am spus uitati ca vom mai juca acasa. Casa noastra e Pitestiul. Nici nu ma mai consum ca nu are rost, ca nu am mai dormit noaptea. Sincer, imi pare sincer rau”, a declarat Miriuta in conferinta de presa dinaintea meciului de vineri cu Dinamo Bucuresti.

Miriuta spune ca impresia lui este ca administratia locala nu vrea echipa in prima liga de fotbal. ”Parerea mea e ca nu se vrea echipa in Liga 1. Daca s-ar vrea echipa, imposibil sa nu se faca stadion. Intr-un an de zile s-a facut in Budapesta stadion de 10.200 de locuri pentru o echipa care joaca in Divizia A. Honved. La noi, in 9 sau 10 luni nu s-a renovat o tribuna. Mi-e scarba. Sa salvez echipa asta de la retrogradare si de la vara oi vedea eu ce voi face.

Esti ca tiganul pe drumuri, nu ai casa ta”, a mai spus antrenorul sibienilor.

loading...

Lasă un răspuns