Mircea Rednic la Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic a semnat astăzi contractul cu Dinamo București și fi pe bancă la meciul de mâine contra celor de la UTA Arad.

Mircea Rednic este începând de astăzi noul antrenor al formației noastre. În urmă cu câteva minute antrenorul a semnat un contract valabil pe un sezon cu posibilitate de prelungire.

Bine ai revenit acasă, Mircea Rednic!

București, 1 octombrie 2021. Mircea Rednic este noul antrenor principal al echipei Dinamo București, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan pentru pagina oficială de Facebook.

„Mircea Rednic a semnat în această dimineață, la sediul clubului, un contract valabil până la finalul acestei ediții de campionat, cu drept de prelungire pentru încă un sezon competițional”, a declarat Iuliu Mureșan.

Mircea Rednic reprezintă performanța în istoria fotbalului dinamovist.

Ca jucător, Mircea Rednic a evoluat opt sezoane consecutive în tricoul alb-roșu, a câștigat titlul de campion (1984, 1990), Cupa României (1984, 1986, 1990) și a participat la cele mai importante rezultate în Europa: semifinalele Cupei Campionilor Europeni (1984) și semifinalele Cupei Cupelor (1990).

Unul dintre cei mai iubiți dinamoviști, Mircea Rednic este antrenorul cu care echipa noastră a câștigat ultimul titlu de campioană în România, cu 14 ani în urmă, în 2007.

5 trofee a câștigat Mircea Rednic în cariera de antrenor, două titluri de campion în România, cu Rapid (2003) și cu Dinamo (2007), Cupa României cu Rapid (2002), Supercupa României cu Rapid (2003) și Cupa Azerbaidjanului cu Khazar Lankaran (2011).

4 este numărul mandatelor în care Mircea Rednic a mai pregătit echipa noastră ca antrenor principal: iulie 2006 – septembrie 2007, iuie 2008 – iunie 2009, mai 2015 – mai 2016 și octombrie 2018 – iunie 2019.

59 de ani a împlinit tehnicianul dinamovist pe 9 aprilie. Născut la Hunedoara, Mircea Rednic a jucat în carieră pentru Corvinul, Dinamo, Bursaspor, Standard Liege, St. Truiden și Rapid.

17 echipe a pregătit experimentatul Mircea Rednic în cariera de antrenor, începută pe 1 octombrie 2000, cu exact 21 de ani în urmă:

Rapid, FCM Bacău, Al Nassr, Universitatea Craiova, FC Vaslui, Dinamo, Alania Vladikavkaz, Khazar Lankaran, Astra Giurgiu, Petrolul Ploiești, Standard Liege, CFR Cluj, Gent, Mouscron, Al Faisaly, Politehnica Iași și Viitorul Constanța.

DINAMO II CAUTĂ O NOUĂ VICTORIE!

Dinamo II caută să continue seria pozitivă din liga a treia în această după-amiază.

Echipa secundă a început destul de greoi sezonul în liga a treia, cu două înfrângeri în primele două runde, cu același scor, 0-2, însă echipa da semne evidente de revenire. După două rezultate de egalitate pe teren propriu, 3-3 cu Academica Clinceni II și 2-2 împotriva ”rivalilor” de la Rapid II, a venit săptămâna trecută și primul succes pentru echipa noastră.

Dinamo II a învins în deplasare de o manieră entuziasmantă pe Argeș II în deplasare, 4-0 a fost scorul final, la capătul unei evoluții solide, în care băieții noștri mai puteau marca de câteva ori. Un meci extrem de reușit, împotriva unui adversar aflat atunci peste noi în clasament. Jocul începe să se lege, avem perspective reale să continuăm seria pozitivă astăzi.

Întâlnim o echipa care a avut un start total diferit de al nostru, Unirea Bascov a câștigat primele două meciuri ale sezonului, 4-3 cu FCSB II și 2-0 în deplasare la Flacăra Moreni. Au urmat însă trei înfrângeri la rând, cu Tunari, Progresul și Bradu, astfel încât suntem vecini de clasament, Dinamo II ocupă locul 7, iar Bascov un loc mai sus în clasament.

Odată cu oficializarea venirii lui Mircea Rednic, de echipa secundă se va ocupa acum Sorin Colceag, va fi interesant de văzut ce jucători vor fi trimiși pentru acest meci, mai ales că Rednic nu a apucat foarte mult să îi vadă la lucru pe tineri, însă va avea timp în pauză competițională.

Partida dintre DINAMO II și Unirea Bascov va fi transmisă în direct pe canalul de Youtube Radio Dinamo1948, începând cu ora 15:00! 

 

loading...

Lasă un răspuns