Mioveni-DINAMO: O nouă ”finală”! Cum ar putea arăta primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a obținut prima victorie în Liga I în meciul cu Chindia Târgoviște, dar nu este timp la dispoziție pentru a ne bucura prea mult.

Astăzi avem un nou duel important în zona retrogradării, întâlnim o echipă aflată pe loc de baraj. Ținând cont de situația din clasament și de diferența de puncte, este un meci de 6 puncte, pentru că ne place sau nu, Mioveni este o contracandidată pentru salvarea de la retrogradare.

Cele 12 puncte pe care le avem în clasament sunt încă foarte, foarte puține, dar vestea bună ar fi că putem recupera în doar câteva zile mult ”teren” față de echipele din fața noastră, ceea ce ar fi incredibil de important, ținând cont de faptul că în play-out se înjumătățesc punctele. Gaz Metan Mediaș, prima echipa aflată deasupra liniei, a pierdut ieri,astfel că diferența poate fi redusă la doar 4 puncte, ceea ce ar însemna 2 în play-out, după înjumătățire.

Adversara de astăzi, CS Mioveni, are 17 puncte și nu traversează o perioadă nemaipomenită din punct de vedere sportiv. Au două înfrângeri și un rezultat de egalitate în ultimele 3 etape, astfel că nu întâlnim o echipă aflată în vârf de formă. Nou-promovata a reușit în tur să ne învingă cu 1-0, la capătul unui meci în care au speculat singura ocazie importantă.  Dinamo de acum nu mai are nimic în comun cu Dinamo de atunci, nu mai sunt 4 titulari din acea echipă care să se regăsească în formula de start astăzi.

Două victorii (1-0 cu FC U Craiova 1948, 1-0 cu Gaz Metan), trei remize şi patru înfrângeri este palmaresul înregistrat de argeşeni pe teren propriu în acest sezon. De partea cealaltă, Dinamo este singura formaţie din campionatul curent fără punct scos din meciurile jucate în deplasare.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de trei ori s-a impus Dinamo, un joc a fost câştigat de CS Mioveni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Antrenorii Alexandru Pelici şi Mircea Rednic s-au mai întâlnit o singură dată pe prima scenă, în sezonul 2003/2004, FC U Craiova – Apulum Alba Iulia 0-0.

Cum ar putea arată primul 11: Formula câștigătoare nu se schimbă, este un clișeu în fotbal, pe care totuși l-a rostit ieri și Mircea Rednic, așadar un sâmbure de adevăr există. În fond, nu sunt atât de multe variante care să vină de pe bancă. Filip și Matei sunt excluși, însă astăzi revine Gabi Torje în formula de start. Michel Espinosa revine și el, dar pe banca de rezerve, a spus-o Mircea Rednic.

Așadar, nu mă aștept la mari modificări, deși câteva schimbări cred că am putea avea. În primul rând, în defensivă sunt curios dacă Rednic va merge tot pe mâna cuplului de fundași centrali format din Pinto-Grigore, în condițiile în care cel din urmă a fost lăsat la cabine la pauza meciului, în locul sau intrând Răzvan Popa. Este ceva horror ce se întâmplă cu apărarea noastră, chiar și Pinto a comis o eroare incredibilă luni seară, care putea să însemne o nouă înfrângere pentru noi, dar șansa a fost de partea noastră.

Tind să cred că îi vom vedea pe cei doi din repriza a doua, deși nu aș fi șocat să îi vedem tot pe Grigore și Pinto din primul minut. Gluhakovic și Kainourgious vor evolua cel mai probabil în flanc, iar Iliev este îngerul păzitor din poartă.

La mijloc, Carp și Răuță vor evolua la centru, dar întrebarea care se pune, ce va face Rednic cu Torje? Unde va fi folosit, ori dacă Deian cumva va fi rezervă? După meciul de luni seară, aș fi spus că Deian nu mai joacă astăzi, pe de altă parte declarațiile de ieri mă fac să cred că va fi titular Deian. Ai nevoie de Bordusanu în flanc, deoarece este eligibil U21, de aceea ar fi varianta cu Torje să evolueze în spatele vârfului, Ivanovski. Așa a fost încercat spre exemplu Torje în Italia, la Udinese, în spatele lui Antonio Di Natale, când a fost adus să îl înlocuiască pe Sanchez. După cât a fost lăudat în ultimele zile, nu cred că Torje nu va juca, de aceea mă aștept la această așezare. Dar așa cum a spus Rednic, probabil vom afla din Prosport formula de start cu câteva ore înainte.

Fanii dinamoviști și-au anunțat deja prezența la meci, suporteri din zonă, dar și din București, vor fi prezenți astăzi la Mioveni pentru un duel foarte important. Un succes ar fi fantastic pentru noi, ne-ar oferi încă o gură de oxigen și ne-ar face mult mai încrezători în șansele echipei noastre pe viitor. Sper ca victoria de luni seară să fi fost acel declic de care echipa avea nevoie. În mod cert, nu putem câstiga și astăzi, evoluând cum am făcut-o acum 3 zile, de aceea aștept altceva.

,,Revine Torje, eu cred că o să fie un câștig, Espinosa s-a antrenat normal cu grupul, o să fie pe bancă, e un lucru pozitiv. Am fost preocupați mai mult pentru recuperare, refacere, a fost un teren greu luni seară. Am dus 95 de minute, am avut de suferit, s-a muncit mult, a fost o victorie muncită, meritată, necesară, nevoită.

Altfel iar incepeati că nu am mai câștigat din august, acum v-ați mai liniștit. Acum întrebați când a doua victorie. Ne dorim să avem continuitate în rezultate, jocul nu a strălucit, au fost multe schimbări față de meciul de la Clinceni

S-ar putea să fie și la meciul următor, nu va spun care, oricum o să apară în ziar, cu mult timp înainte de a face ședința tehnică. Mari surprize nu o să fie, când o echipa câștigă, nu o schimb”’, a spus Rednic. 

,,Mai sunt 2 meciuri, ne dorim să facem mai mult, când jucăm cu o echipă contracandidată la retrogradare. În meci direct ne trebuie maxim de puncte, în plus de asta ne apropiem de celalalte echipe, contează foarte mult să fim acolo” a mai spus Rednic.

loading...

Lasă un răspuns